Yapı projelerinde karmaşıklık üzerine bir araştırma
An investigation on the complexity in construction projects
  1. Tez No: 538942
  2. Yazar: SEÇKİN KORALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE HİLAL HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Yapı endüstrisi, küresel düzeydeki değer üretimi içerisinde ciddi bir paya sahip olan köklü bir üretim alanıdır. Bu önemli endüstri, sıkça benzer büyüklükteki diğer endüstrilere kıyasla sahip olduğu kaynakları üretime etkin bir biçimde dönüştürebilmekte düşük bir beceriye sahip olmak ve üretim teknikleri açısından çağın gerisinde kalmış olmak ile eleştirilmektedir. 1990'lardan bu yana hazırlanan endüstri raporları ile de desteklenen bu eleştirilere yönelik olarak ise yapı endüstrisinin süregelen zaman içerisinde çok fazla ilerleme kaydedemediği görülmektedir. Endüstri hem kendi çözümlerini geliştirebilmek, hem diğer gelişmiş endüstrilerin üretim modellerini uyarlayabilmek, hem de mevcut ileri teknolojileri yaygınlaştırabilmek konusunda zorluk çekmektedir. Bu duruma yönelik olarak gösterilen temel sebep, endüstri içerisindeki faaliyet ağının doğru bir biçimde anlamlandırılamamış olması gösterilmektedir. Bu faaliyet ağı içerisindeki her bir proje ürün, süreç ve endüstri düzeylerinde kendisine özgü bir karmaşıklık haline sahiptir. Etkili çözümlerin ortaya koyulabilmesinin yolu, öncelikli olarak bu karmaşıklık halinin tüm düzeylerinin bir bütün halinde ele alınıp kavranmasıdır. Bu bağlamda tez kapsamında, bu tür bir bütüncüllük için öne çıkan düşünce biçimi olan“karmaşık sistemler yaklaşımı”üzerinden karmaşıklık ve karmaşık proje kavramları irdelenmekte, yapı projelerinin karmaşıklık halinin etkileri, sebepleri ve nasıl üstesinden gelinebileceği sorgulanmakta ve bu doğrultuda ne tür yönetimsel ve tekniksel stratejilerin öne sürüldüğünü tespit edebilmek amacıyla bir sistematik literatür incelemesi yürütülmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is a long-established production field that has a significant share in global value generation. This important industry is often criticized for having a low ability to effectively transform its resources to production compared to other similar-sized industries and for being behind the era in terms of production techniques. In view of these criticisms, which have been supported by industry reports prepared since the 1990s, the construction industry has not made much progress in the course of time. The industry struggles in developing its own solutions, in adapting the production models of other developed industries and also in expanding the existing advanced technologies. The main reason for this situation is the fact that the production network within the industry has not been properly understood. Each project within this network has a unique complexity at product, process and industry levels. The way in which effective solutions can be introduced should be primarily based on dealing with these levels of complexity as a whole. In this context, within the scope of the thesis, complexity and complex project concepts are examined through the lense of complex systems approach which is the foremost paradigm for such a holistic approach. The project complexity relating to the construction industry is questioned in terms of its effects, causes and also how to overcome it. As last, a systematic literature review is carried out in order to investigate what kind of managerial and technical strategies were put forward to cope with the complexity in construction projects.