B_n Orlicz uzaylarında B_n maksimal operatörlerin sınırlılığı
The boundedness of the B_n maximal operators on B_n Orlicz spaces
- Tez No: 538947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR NAZLIPINAR, PROF. DR. VAGİF S. GULİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, Orlicz uzayları ve harmonik analizdeki temel operatörler hakkında bilgi verilecek ve Bn maksimal operatörlerin snırlılığı incelenecektir. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, literatürde konu ile ilgili çalışmaları olan matematikçiler hakkında bilgi verilerek tez çalışmasının amacından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, tezin esasını teşkil eden diğer bölümlerde kullanılacak olan konuları yakından ilgilendiren bazı temel kavram, notasyon ve teoremlere yer verilecektir. Üçüncü bölümde, ilk olarak Orlicz uzaylarının temelini olusturan Young fonksiyonları takdim edilecek, daha sonra ise Orlicz uzayları detaylı bir şekilde incelenecektir. Son bölümde ise harmonik analizin önemli integral operatörlerinden olan Bn maksimal operatörlerin Orlicz uzaylarındaki sınırlılıkları ile ilgili sonuçlara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about Orlicz spaces and the fundamental operators of harmonic analysis are given and the boundedness of Bn-maximal operators are investigated. In the first chapter of this study consisting of four chapters, the aim of the thesis study was given by giving information about the mathematicians who have studies on the subject in the literature. In the second chapter, some basic concepts, notations and theorems which are the basis of the thesis and which are related to the topics discussed in other chapter are mentioned. In the third chapter, firstly the definition and properties of the Young functions which form the basis of Orlicz spaces will be given and then the Orlicz spaces will be examined in detail. In the last chapter, the results of the boundedness of Bn maximal operators in Orlicz spaces, which are important integral operators of harmonic analysis, are given.