Özel fonksiyonlar yardımıyla tanımlanmış bazı yeni dizi uzayları
Some new sequence spaces defined by special functions
  1. Tez No: 181621
  2. Yazar: MURAT CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Beş bülümden meydana gelen bu şalışmada, (X, q) yarınormlu uzayı uzerinde fs ou cs üˆ ˆmodülüs ve M Orlicz fonksiyonları kullanılarak w A, p, f, q, s , w A, p, M, q, s ,uuˆ ˆw ∆r , A, p, M, q, s ve w ∆r , A, p, f, q, s dizi uzayları tanımları verildi.Birinci bülümde, ileriki bülümlerde kullanılacak olan temel kavramlar veou ouFonksiyonel Analizin bazı ünemli araşları yer almaktadır.o c˙Ikinci bülümde, ilk olarak modülüs fonksiyonunun şalışmamızda kullandığımızou uu cs gˆ p, f, q, sbazı ozelikleri verildi. Daha sonra (X, q)'nun tam olması durumunda w0 A,ünin tam paranormlu uzay olduğu güsterilerek bazı kapsama bağıntıları verildi. Songo gˆolarakta w A, p, f v , q, s dizi uzayı oluşturulup, v, m ∈ N nin durumlarına güres oˆ ˆw A, p, f v , q, s ve w A, p, f m , q, s dizi uzayları arasındaki bağıntılar incelendi.gü cü u o u uUşuncü bülümün ilk kısmında, M.A. Krasnosel'skii & Y.B. Rutickii'nin ve dahasonraları M.M. Rao & Z.D. Ren'in ayrıntılı olarak incelediği, konveks fonksiyonlarıngüzel bir sınıfında yer alan Orlicz fonksiyonlarının bazı üzelikleri sunuldu.o oDürdüncü bülümde r ∈ N, ∆xk = xk − xk+1 , ∆r xk = ∆r−1 xk − ∆r−1 xk+1 ,o u u ouˆ ˆve M Orlicz fonksiyonu olmak uzere w0 ∆r , A, p, M, q, s , w ∆r , A, p, M, q, s ,üˆw∞ ∆r , A, p, M, q, s genelleştirilmiş fark dizi uzayları tanımlanıp, bu uzaylarıns sbazı üzelikleri incelenmiştir.o siSon bülümde r ∈ N, ∆xk = xk − xk+1 , ∆r xk = ∆r−1 xk − ∆r−1 xk+1 , ve fouˆ ˆmodülüs fonksiyonu olmak uzere w0 ∆r , A, p, f, q, s , w ∆r , A, p, f, q, s ,uu üˆw∞ ∆r , A, p, f, q, s genelleştirilmiş fark dizi uzayları tanımlanıp, bu uzayların bazıs süzelikleri incelenmiştir.o s˙ANAHTAR KELIMELER: Dizi uzayı, Modülüs fonksiyonu, Orlicz fonksiyonu,uuparanormlu uzay, fark dizi uzayı.
Özet (Çeviri)
In this study, the definitions of the sequence spaces w A, p, f, q, s ,ˆ ˆ ˆw A, p, M, q, s , w ∆r , A, p, M, q, s and w ∆r , A, p, f, q, s are given by using fmodulus and M Orlicz functions on a semi-normed space (X, q) . This work consistsof five chapters.First chapter is devoted to the fundamental concepts and some FunctionalAnalysis tools which will be used in the following chapters.In the second chapter, some properties of modulus function are established.Furthermore in the case of (X, q) is complete, we showed that the sequence spaceˆw0 A, p, f, q, s is complete and in addition to this some inclusion relations are alsoˆgiven. Finally, by constructing the sequence spaces w A, p, f v , q, s , the relationsˆ ˆbetween the sequence spaces w A, p, f v , q, s and w A, p, f m , q, s are examined,where v, m ∈ N.In the third chapter, certain attributes of Orlicz functions which are taken part inthe special classes of convex functions and studied in detail by M.A. Krasnosel?skii& Y.B. Rutickii and later M.M. Rao & Z.D. Ren, are introduced. Most of theˆchapter devoted to investigation of the space w A, p, M, q, s which is a subspaceof s defined by an Orlicz function.In the fourth chapter, the generalized difference sequence spacesˆ ˆ ˆw0 ∆r , A, p, M, q, s , w ∆r , A, p, M, q, s and w∞ ∆r , A, p, M, q, s are definediiiand some of their properties are investigated, where ∆x = xk − xk+1 , ∆r xk =∆r−1 xk − ∆r−1 xk+1 , r ∈ N and M is an Orlicz function.ˆIn the last chapter, the generalized difference sequence spaces w0 ∆r , A, p, f, q, s ,ˆ ˆw ∆r , A, p, f, q, s and w∞ ∆r , A, p, f, q, s are defined and some of their propertiesare investigated, where ∆x = xk − xk+1 , ∆r xk = ∆r−1 xk − ∆r−1 xk+1 , r ∈ N and fis a modulus function.KEY WORDS: Sequence space, Modulus function, Orlicz function, paranormedspace, difference sequence space.