Mesleki açık öğretim lisesi öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik algıladıkları engeller ile tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching the relationship between barriers and attitude perceived by vocational open high school students towards distance education
  1. Tez No: 538965
  2. Yazar: KAZIM BURAK SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARIŞ HORZUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin karşılaştıkları çevrimiçi engelleri tespit etmek ve bu engellerin uzaktan eğitime karşı olan tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılında Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine eğitim veren 5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 459 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Okulların bulunduğu Gebze ve Darıca ilçeleri göç alan ve toplumun değişik kesimlerinden öğrencileri barındıran bir yapıya sahip olduğu için evreni yansıtmada daha başarılı olacağı düşünülmüştür. Ölçeklerler araştırmacı tarafından bu okullarda yüz yüze eğitim alan öğrenciler üzerinde bizzat uygulanmıştır. Bu öğrencilerin 343'ünü (%74,7) erkek ve 116'sını (%25,3) kız öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak çevrimiçi öğrenme öğrencilerinin karşılaştıkları engeller ölçeği ve uzaktan eğitim öğrencilerinin uzaktan eğitime karşı olan görüşleri ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları öğrencilere 2017-2018 eğitim öğretim yılında araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Toplam 3 sayfadan oluşan ölçeklerin bir öğrenci tarafından cevaplanması yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Araştırmada verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin önemli ölçüde çevrimiçi engeller ile karşılaştıkları görülmüştür. Tutum ile engellerin bir alt boyutu, medeni hal ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet değişkeninin analizler sonucunda önemli bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre uzaktan eğitime tutumunun daha yüksek olduğu görülmüştür. Medeni durum değişkeninin beta değerinin pozitif ve doğru orantı olduğu tespit edilmiştir. Buna göre araştırmaya katılan öğrencilerden medeni durumu evli olanların bekâr olanlara göre daha olumlu tutum sergilediği bulunmuştur. Sosyal etkileşimler değişkeni incelendiğinde beta değerinin pozitif ve doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir. Sosyal tkileşimler değişkeni arttıkça öğrencilerin tutumunun da arttığı ifade edilebilir. Öğrencilerin çevrimiçi öğrenme araçlarını kullanmakta yetersiz kaldığı görülmüştür. Öğrencilerin çoğunluğu hala basılı materyalleri kullanmakla yetinmektedir. Araştırmaya grubunun %71,6'sının evinde internet bağlantısı mevcut olmasına rağmen çevrimiçi dersleri takip etme konusunda yetersiz kaldıkları görülmüştür. 14 yaştan başlayıp 25 yaş ve üzeri olan öğrencilerin katıldığı araştırmada genç yaştaki öğrencilerin ileri yaştaki öğrencilere göre teknik problemlerle daha az karşılaştıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin en çok yönetici ve öğretici konularında engellerle karşılaşmışlardır. Yüz yüze eğitime aşina olan öğrencilerin öğretmensiz eğitim karşısında uyum sorunu ile karşılaştıkları görülmüştür. Bu konuda halk eğitim merkezlerine daha çok iş düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the online barriers faced by students in Vocational Open Education High School and to examine the effects of these barriers on their attitudes towards distance education. For this purpose, the relational survey model which is one of the quantitative research methods was used. The study group was determined using appropriate sampling method. The research was conducted on 459 students in 5 Vocational and Technical Anatolian High Schools providing education for Vocational Open High School students in 2017-2018 academic year. Gebze and Darica districts where the schools are located were thought to be more successful in reflecting the universe since these districts have a structure that includes immigrants and students from different segments of the society. The questionnaires were conducted by the researcher on face-to-face students in these schools. Of these students, 343 (74.7%) were male and 116 (25.3%) were female. In the study, the scale of obstacles faced by online learning students and the scale of distance education students' views on distance education were used as data collection tools. Data collection tools were conducted face to face by the researcher in 2017-2018 academic year. It takes about 40 minutes for a total of 3 pages to be answered by a student. SPSS program was used to analyze the data. Linear regression analysis was used to analyze the data in the study. According to the findings of the study, it was observed that the students encountered online obstacles significantly. A significant relationship was found among a subdimension of obstacles and attitude, marital status and gender were found. It was determined that gender variable had a significant effect as a result of analyzes. Male students have a higher attitude towards distance education than female students. The beta value of marital status variable was found to be positive and direct proportion. According to this study, it was found that the students whose marital status are married exhibited more positive attitude than those of the single in the research. When the social interaction variable was examined, it was found that beta value was positive and direct proportion. It can be stated that the attitude of the students increased as the variable of social interactions increased. It was seen that the students were unable to use online learning tools. The majority of students are still contented with using printed materials. Although 71.6% of the group had internet connection at home, it was observed that they fell short to follow the online courses. In this study, students aged 14 years and over 25 years of age were enrolled; it was noticed that young students were less confronted with technical problems than older students. Most of the students encountered obstacles in the management and instructional issues. Students who are familiar with face-to-face education have encountered a problem of adaptation to non-teaching education. Public education centers should work more in this regard.