Internationale studierende in Deutschland und ihre karrierevorstellungen – eine mögliche zielgruppe für kmu in zeiten des fachkräftemangels
Almanya'daki uluslarası üniversite öğrencilerin yönlendirmeleri – uzman eleman eksikliği bağlamında alman küçük ve orta boy işletmeler uygun hedef kitlesi
- Tez No: 538975
- Danışmanlar: DR. Martina MALETZKY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez Almanya'daki uluslararası üniversite öğrencilerin kariyer yönlendirmeleriyle ve uzman eleman eksikliği durumunda küçük ve orta boy işletmeler için hedef grubu olup olmadığını soruyle ilgilenmektedir. İki odak noktaları nitelenmektedir. İlk bölümünde Almanya'daki uluslararası üniversite öğrencilerin kariyer yönlendirmelerin tespit etmesi ve onların kültürel etkiyi dikkatı verilmektedir. İkinci bölüm demografik değişim nedenle olan uzman eleman eksikliği durumu düşünerek Almanya'da bulunan küçük ve orta boy işletmeler için araştırma sonuçlarından çıkarılmış önlemler hakkında olmaktadır. Almanya'daki uzman elemanın az sayıda olduğunu ve ona karşı önlem uluslararası uzman elemanların işe alınması düşünülmektedir, Uluslararası uzman elemanlar heterojen grup olarak görüldüğü için bu tezde odak noktası Alman iş piyasası ve o halde Alman işletmeler için prospektif iş gücü olarak uluslararası üniversite öğrencilerine koyunmaktadır. Bu nedenle ikinci bölümünde deneysel araştırmadan çıkarılmış küçük ve orta boy işletmeler için önlemler tartışılmaktadır. Uluslararası öğrencilerin kariyer yönlendirmelerini incelemek için teori olarak kariyer konseptleri boundaryless career ve protean career temel olmaktadır. Deneysel araştırma kapsamında boundaryless ve protean career yönlendirmeleri analiz edebilmek için anketi oluşturulmuştur. Anket eğitim geçmişi, mesleki tecrübeler, boundaryless ve protean career yönlendirmeleri, eleman ve işveren arasındaki ilişki ve gelecek işverene ilişkin hayallar ve düşünceler ile ilgili sorular içermektedir. Uluslararası üniversite öğrencilerin kariyer yönlendirmelerin kültürel etkiye yönelik soruyla ilgili alınan bulgular net sonuçları çıkarılmak için yeterli değildir. Ankete iki yüz öğrencilere katılmalarına rağmen çok çeşitli ülkelerinden asılıdır. Bir ülkeden gelen olarak en büyük grubu %27 tüm probandlardan olmaktadır. Tüm probandlarından ikinci sıradaki grupun payı %11'dir. Bu sebeple tüm probandlardan gruplar oluşturması yeterli sonuçlarına getirememiştir. Uluslararası üniversite öğrencilerin kariyer yönlendirmeleri ile ilgili olan tezin sorusuna ilişkin bulgular boundaryless career yönlendirmeleri ve protean career yönlendirmelerine yönelik eğilimi göstermektdir. Probandların bir işletmeden bağımsız yönlendirmeleri işletme değiştirmesi, iş için coğrafik bölge değiştirmesi ve bağımsızlık yönelik görüşler bulgular göstermektedir. Bundan başka protean career orientatıon ile ilgili bulgular probandların kendi kariyer geliştirmesi ve planlaması kendi sorumlu olmalarına eğilimli olduklarını göstermektedir. Bu şekilde geleneksel kariyer anlayışını tespit edilmemiştir. Önlemlere ilişkin öğrencilerin değişik işverenlere açık olmalarını tespit edilmiştir ve işletmelerin büyüklüğü öğrencilerin işyeri için kararlarında öncelikle olmamaktadır. Bundan başka, küçük ve orta boy işletmeleri bölgesel özellikler ile nitelendirilmiştir. Uluslararası öğrenciler yada mezunların işe alınması için hedef odaklı hareket etmesi farkındalığı olmak ve bölgesel tanıma derecesi sınırlarını gecirmek lazımdır. Bu münasip ve hedef grubu odaklı personel pazarlama strateji ile uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The master thesis deals with the topic“Career Orientations of International University Students in Germany – a target group for small and medium-sized enterprises in times of shortage of skilled professionals?”. It is characterized by two main aspects. The first part focuses on the identification of career aspirations among international university students in Germany and if these career aspirations are culturally embedded. The second part concerns with measures derived from the results of the first part for small and medium-sized enterprises in Germany in times of the shortage of skilled professionals because of the demographic development in Germany. The assumption is that there is a lack of skilled professionals and that one of the measure against the shortages for enterprises is the recruitment of international professionals. Since international professionals are seen as a heterogeneous group, it seems interesting to put the focus on international students as a possible future workforce for the German labor market and therefore German enterprises. Therefore, in the second part follows a discussion of what measures can be derived from the insights of the first part and at the same time the core of the empirical research part for small and medium-sized enterprises. The discussion underlies the assumption of the so-called“shortage of skilled professionals in Germany”. For analyzing the career orientations of international university students in Germany, the career concepts of the boundaryless career and protean career shape the theoretical framework. An online questionnaire was conceptualized to explore the boundaryless career orientation and protean career orientation. The questionnaire contains questions concerning educational background and professional experiences, boundaryless career and protean career orientation, employee-employer relationship and opinions concerning their future employer. Concerning the question what career aspirations international university students in Germany have, the results show that the probands tend to show tendencies towards a boundaryless career orientation and protean career orientation. They seem to orientate independent from organizational boundaries, which reflects their aspirations concerning openness towards changing the employer, willingsness to change the geographical area for their job and independency towards acquiring knowledge, which can be applied in diverse organizations. Concerning the protean career orientation results have shown that the probands tend to think that they are responsible for their career development and not the company which is more likely for a traditional understanding of career. Concerning the question if career aspirations are culturally embedded, the data was not sufficient to show clear results. Even in the survey participated 200 international students; there was a huge variety of the countries of origin. The largest group by country of origin contained approximately 27% of the probands. The second largest country group had a share of 11% of all probands. Therefore it was hard to form adequate groups, e.g. by country of origin, and compare them and get insights concerning the cultural embeddedness of career orientations. Concerning the measures, it was identified that the students were open for different employers and the size of the company was secondary. Additionally, small and medium-sized enterprises are characterized by regionalism; the SME are mainly known regionally. In order to gain international absolvents it is important to create an awareness which target-orientation and cross the boundary of their regional awareness. This could be implemented by a appropriate and target group orientated marketing strategy.