Kitaibelia balansae boiss. (Malvaceae)'nin in vitro anti-HSV-1 aktivitesinin değerlendirilmesi
In vitro evaluation of anti-hsv-1 activity of kitaibelia balansae boiss. (Malvaceae)
  1. Tez No: 539003
  2. Yazar: NURİ DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de geleneksel olarak çeşitli iç ve dış rahatsızlıkların tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılan Kitaibelia balansae Boiss.'den elde edilen metanol ve su ekstraktlarının herpes simplex virus tip 1 (HSV-1)'e karşı antiviral aktivitelerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ekstraktların maksimum non-toksik konsantrasyonu (MNTK) Vero hücrelerine karşı belirlenmiştir. MNTK'nin seri iki misli dilüsyonunu kullanarak (her bir ekstrakt için spesifik), ekstraktların sitotoksik aktivitesi ve doku kültüründe virusun neden olduğu sitopatik etki (CPE)'yi inhibe etme kabiliyeti, inokulasyon ve inkübasyondan üç gün sonra kolorimetrik XTT testi ile değerlendirilmiştir. %50 sitotoksik konsantrasyon (CC50) ve %50 etkili konsantrasyon (EC50) graphpad prism kullanılarak belirlenmiş ve CC50'nin EC50'ye oranından da seçicilik indeksi (SI) hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, Kitaibelia balansae'nin hem metanol ekstraktının (EC50 = 4224.00 µg/ml; SI = 8.41) hem de su ekstraktının (EC50 = 1718.40 µg/ml; SI = 22.01) HSV-1'e karşı antiviral aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Kitaibelia balansae ekstraktlarının HSV-1'e karşı klinikte kullanılan ilaçlara karşı bir alternatif olarak geliştirilebilmesi için daha ileri çalışmalara layık olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışma, Kitaibelia balansae'nin anti-HSV-1 aktivitesine yönelik ilk rapordur.
Özet (Çeviri)
This study were done to evaluate the antiviral activity of methanol and aqueous extracts obtained from Kitaibelia balansae Boiss. traditionally used in herbal medicine in the treatment of various internal and external pains in Turkey, against herpes simplex virus types 1 (HSV-1). The maximum non-toxic concentration of extracts (MNTC) was determined against Vero cells. The cytotoxic activity of the extracts and the ability to inhibit the cytopathic effect (CPE) caused by the virus in the tissue culture was evaluated by colorimetric XTT assay three days after inoculation and incubation by using MNTC's serial two-fold dilution (specific for each extract). 50% cytotoxic concentration (CC50) and 50% effective concentration (EC50) were determined using graphpad prism and selectivity index (SI) was calculated. At the end of the study, it was determined that both the methanol (EC50 = 4224.00 µg / ml; SI = 8.41) and aqueous (EC50 = 1718.40 µg / ml; SI = 22.01) extracts of Kitaibelia balansae had antiviral activity against HSV-1. As a result, we can say that Kitaibelia balansae' extracts are worthy of further study in order to develop HSV-1 as an alternative to clinically used drugs. This is the first report on the anti-HSV-1 activity of Kitaibelia balansae.