A Study on the herpetofauna of Honaz Mountain (Denizli)
Honaz Dağı (Denizli) herpetofaunasının araştırılması
  1. Tez No: 77324
  2. Yazar: MEHMET DOĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yaptığımız çalışma sonucu Honaz Dağı'nda amfibi ve reptil sınıflarına ait 10 familya ve bu familyalara mensup 20 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 3 tanesi kuyruksuz kurbağa, 1 tanesi kaplumbağa, 8 tanesi kertenkele ve 8 tanesi yılan grubuna dahildir. Çalışmamızda örneklerin morfolojik karakterleri incelenmiştir. İncelenen morfolojik karakterler şunlardır; Pholidosis, renk-desen durumları, vücut ölçüm ve indeksleri. Ayrıca toplanan materyale ait biyolojik ve ekolojik özellikler incelenmiştir. Türlerin renk ve desen durumlarını göstermek ve yaşadıkları biotoplar hakkında bilgi vermek üzere bunlara ait renkli fotoğraflar verilmiştir. Honaz Dağı'ndan tespit edilen türler sırasıyla şunlardır : Bufo bufo, Bufo viridis, Rana rldibunda, Testudo graeca, Cyrtopodion kotschyi, Laudakia stellio, Lacerta danfordi, Lacerta trîlineata, Ophisops elegans, Ablepharus kitaibcli, Mabuya aurata, Blanus strauchi, Typhlops vermiculatis, Coluber jugularis, Coluber caspius, Coluber nummifer, Eirenis modest us, Elaphe quatuorlineata, Natrix natrix, Natrix tessellata.
Özet (Çeviri)
At the end of our research, 20 species are determined from 10 families belong to amfibi and reptile classis in Honaz Mountain. 3 of these species belong to tailless frog group, 1 of them belongs to turtle group, 8 of them belong to lizard group and 8 of them belong to snake group. In our research the morphological characters of samples are examined. The morphological characters, which are examined, are as follows: Pholidosis, colour-pattern conditions, body measurements and index. In addition to this, biological and ecological properties, which belong to collected material, are examined. The coloured photographs, which belong to these species, are given in order to indicate the colour and Pattern conditions and to inform about the areas where they live. The species which are determined in Honaz Mountain are as follows: Bufo bufo, Bufo viridis, Rana ridibunda, Testudo graeca, Cyrtopodion kotschyi, Laudakia stellio, Lacerta danfordi, Lacerta trilineata, Ophisops elegans, Ahlepharus kitaibeli, Mabuya aurata, Blanus strauchi, Typhlops vermicularis, Coluber jugularis, Coluber caspius, Coluber nummifer, Eirenis modestus, Elaphe quatuortineata, Natrix natrix, Natrix tessellatu.