A conceptual model proposal of dynamic architecture with dynamic internal walls as interaction interface
İnteraktif arayüz olarak dinamik iç yapı duvarları ile tanımlanmış bir dinamik mimarlık konsepti önerisi
  1. Tez No: 539002
  2. Yazar: ELİF NADİDE GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dinamik Mimarlık mimarlık alanında ilk olarak 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır ve zaman içerisinde Dönüştürülebilir Mimarlık, Tepkimeli Mimarlık, Adaptif Mimarlık ve Akıllık Mimarlık gibi çeşitli isimlerle görülmektedir. Bunlardan her biri ekonomik, fonksiyonel ve enerji korunumu gereksinimlerine göre, tepki yeteneği, dönüştürülebilirlik ve akıllı olma kabiliyetlerine göre özelleşmiştir. Dinamik Mimarlık çeşitlerinin bu kadar hızlı çoğalmasının sebebi elektronik, strüktürel mühendislik ve bilgisayar bilimlerindeki son gelişmeleri takip etmesidir. Son gelişmelerin ışığında, bu tezin amacı akıllı davranışlarıyla yapı-insan etkileşimini güçlendirmek için interaktif arayüz olarak dinamik yapı iç duvarlarına sahip kapsayıcı ve gelişmiş bir mimari mekan önerisi sunmaktır. Yapay zeka ve strüktürel mühendislikteki son gelişmeler gelişmiş mimari mekanlara olanak sağladığı için, çok ajanlı dinamik sistemleri mekanın ortam aklını kontrol sistemi olarak kullanmak ve interaktif arayüzde derin öğrenme algoritmalarını yapı kullanıcılarıyla etkileşimli iletişim kurmak için kullanmak mümkündür. Bu öneri ile bir mekan dinamik ve akıllı davranışlar kazanarak daha interaktif bir hale gelebilecek ve yapı-insan etkileşimini güçlendirerek dinamik mimarlık terimini bir adım öteye taşıyacak ve algıladığı ve öğrendiklerine göre kendi karakteristiğini kazanacaktır. Bu amaçla dinamik mimarlığın pozitif yönleri, dinamik strüktürlerin konstrüksiyonu ve mekanın akıllı davranışları bu tezin tartışma konuları olmuştur.
Özet (Çeviri)
Dynamic Architecture first appeared in 20th century in the field of architecture and have been seen under various names over time such as Transformable Architecture, Responsive Architecture, Adaptive Architecture, Intelligent Architecture and so on. Each of them are specialized on their abilities of responsiveness, transformation and intelligence in accordance with the economic, functional and energy requirements. The reason why Dynamic Architecture is developing fast is that it the follows the latest improvements in the field of electronics, structural engineering and computational sciences. In the light of the latest developments, the aim of this thesis is to propose a conceptual model of an inclusive and advanced dynamic architectural space, which has dynamic internal walls as interaction interface to strengthen human-building interactivity with intelligent behaviors. As the recent developments in artificial intelligence and structural engineering make advanced architectural environments possible, multi-agent dynamic systems can be used to control ambient intelligence of the space and deep learning algorithms can be used in interactive interface to communicate more interactively with users. With this proposal, a space can become more interactive by gaining the capabilities of dynamism and intelligent behavior, which can push the dynamic building term one step forward by improving human-building interactions and it can have its own charactheristics using what it senses and learns. For this purpose, the positive aspects of dynamic architectural terms, construction of dynamic structures and composition of intelligent behaviors of the space are the matters of discussion in this thesis.