Measuring product sustainability: a risk- focused approach
Ürün sürdürülebilirliğinin ölçülmesi: risk odaklı bir yaklaşım
  1. Tez No: 539009
  2. Yazar: MÜRÜVVET DENİZ SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sürdürülebilirlik, ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla bugünden geleceğe uyumlu bir programlama yapılmasını amaçlayan bütünsel bir yaklaşımdır. Son yıllarda hammadde kaynaklarının hızla azalması, ürünlerin çevresel ve sosyal etkilerinin artması, yasal düzenlemeler, tüketicilerin çevresel ve sosyal konulara ilişkin bilincinin artması gibi nedenlerle sürdürülebilir ürün geliştirme günümüz firmaları açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Bu kapsamda, ürün sürdürülebilirliğinin ölçülmesinin firmaların rekabet avantajı elde etmelerinde ve bu avantajı korumalarında önemli bir rolü vardır. Ancak, ürün sürdürülebilirliğinin etkili bir biçimde ölçülebilmesi için ilgili tüm riskleri bütünleşik bir biçimde ele alan yaklaşımların kullanılması gerekmektedir. Bu gerçeklerden yola çıkılarak, bu çalışmada ürün sürdürülebilirliğinin ölçülmesine yönelik risk odaklı bir yaklaşım geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu alanda önceden yapılmış çalışmalar sürdürülebilirliğin çok boyutlu yapısını ele almamaktadır ve dinamiklikten yoksundur. Ancak, gerçek yaşamda karar çevresi sürekli değiştiğinden dinamik bir karar verme yaklaşımına gereksinim vardır. Bu çalışma, ürün sürdürebilirliğinin ölçülmesi için ilgili tüm riskleri ve risk etkileşimlerini dikkate alan bir yaklaşım önermektedir. Bu yaklaşım, ürün sürdürülebilirliğinin çok boyutlu ve dinamik yapısını ele alabilmek için sistem dinamiği modellemesinden yararlanmaktadır. Önerilen yaklaşımın uygulanabilirliğini ortaya koymak amacıyla bir gerçek yaşam uygulaması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability is the holistic approach that aims making future-oriented programming with economic, social and environmental dimensions. Sustainable product development is one of the most significant issues facing in today's companies due to rapid depletion of raw material resources, increase in the social and environmental impact of products, legislative regulations and awareness with regard to social and environmental issues. Within this framework, measuring product sustainability plays essential role in gaining and protecting competitive advantage. However, it is necessary to consider all risks associated with sustainability in order to measure the product sustainability effectively. In this regard, the objective of this study is to develop a risk-driven approach for measuring product sustainability. Previous studies in the related field are restricted due to the lack of dynamic and multidimensional measurement. However, as the decision-making environment is constantly changing in the real-world, a dynamic decision-making approach is needed. This study proposes an approach for measuring product sustainability that considers all of the related risks and risk interactions. To deal with the dynamic and multidimensional nature of product sustainability, the proposed approach employs system dynamics modeling. To confirm the applicability of the proposed approach a real-world application is presented.