İç Anadolu Bölgesinde asmalarda yaprak kıvrılma hastalığı ile ilişkili ve bazı yeni tanımlanan virüslerin moleküler yöntemlerle araştırılması
Molecular investigation of some newidentified and leafroll disease related viruses in Anatolian Region
- Tez No: 539008
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bağcılığın önemli sorunlarından birisi de virüs hastalıklarıdır. Virüs hastalıklarından dolayı üzümlerde önemli verim kayıpları yaşanmaktadır. Bu çalışma Türkiye' nin ticari olarak bağcılık yapılan bölgelerinden biri olan İç Anadolu Bölgesi' nin Nevşehir, Konya, Karaman, Ankara, Niğde illerinde otokton(yerli) asma varyetelerinde yürütülmüştür. 2015 ilkbahar ve sonbahar gelişme sezonları içinde hastalık belirtileri gösteren/latent olan sürgün ve yapraklar toplanarak Asma Yaprak Kıvrılma Virüsleri (Grapevine leafroll-associated viruses, GLRaVs) incelenmiştir. Buna ilave olarak dünyada son yıllarda tanımlanan ve asmalarda enfeksiyon yapan bazı viral etmenlerin (Grapevine Pinot gris virus, GPGV; Grapevine Syrah virus-1, GSyV-1) varlığı ve yaygınlığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the major problems of viticulture is virus diseases. Due to virus diseases, significant yield losses are experienced in grapes.This study was conducted on domestic grapevine varieties grown in Nevşehir, Konya, Karaman, Ankara and Niğde in middle Anatolian region that one of the trade regions of grapevine. In the spring and autumn development seasons of 2015, latent shoots and leaves showing disease symptoms were collected and Grapevine leafroll-associated viruses (GLRaVs) were examined. In addition, the presence and prevalence of some viral factors (Grapevine Pinot gris virus, GPGV; Grapevine Syrah virus-1, GSyV-1) which are identified in recent years in the world and infecting vines have been investigated.