Recombinant production of pectinolytic enzymes in pichia pastoris and process optimization for food industry
Gıda endüstrisinde kullanılan pektinaz enziminin pichia pastoris'te rekombinant üretimi ve süreç optimizasyonu
  1. Tez No: 539046
  2. Yazar: GÜLŞAH AKÇADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKEM EMRAH NİKEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik, Bioengineering, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pektinolitik ve ligninolitik enzimler sırasıyla bitki bazlı biyokütle bileşenleri olan pektini ve lignini parçalarlar.Bu enzimlerin atık-su muamelesi, tekstil, yağ ekstraksiyonu, bitki fiberlerinin havuzlaması ve kağıt gibi birçok farklı endüstride ticari uygulamaları vardır. Pektinolitik enzimler, enzim gıda pazarının yaklaşık %10'unu, gıda enzim pazarının ise %25'ini oluştururlar. Uygun fiyatlı yerel enzimlerin üretimi bu endüstri alanlarının darboğazıdır. Heterolog enzim üretimi moleküler biyoloji araçlarının kullanıldığı önemli bir teknolojidir. Böylelikle üretime yönelik özgül uygulamalarda (ör:istenilen enzim harmanları) kullanılabilecek ürünler oluşturulabilir. Pichia pastoris metanolü kullanabilen ve yüksek seviyede protein üretimi için endüstriyel biyoteknolojide kullanılan önemli bir konaçkıdır. Ek olarak, yüksek hücre yoğunlu kültürlemelerine uygun olması, üretilen proteini yüksek miktarlarda salgılayabilme kapasitesi, genom bilgisinin ulaşılabilir olması, daha uygun maliyetli saflaştırma imkanları sağlaması, kolay genetik manipülasyonu ve translasyon sonrası modifikasyon yapması P. pastoris'i heterolog protein üretimi açısından ilginç kılar. Bu tezde beş tane pektinolitik ve ligninolitik enzimler; poligalakturonaz (EK 3.2.1.15), pektin metil esteraz (EK 3.1.1.11), pektin liyaz (EK 4.2.2.10), lakkaz (EK 1.10.3.2) ve lignin peroksidaz (EK 1.11.1.14) heterolog olarak P. pastoris'te üretilmiştir. Rekombinant enzimler metanolle uyarılabilen AOX1 promotörü altında laboratuvar ölçeğinde (erlen ve kontrollü biyoreaktör koşullarında) üretilip, aktiviteleri kaba özütten (SDS-PAGE ile analiz edilmiş) salınan ürünler aracılığıyla ölçülmüştür. Sonuç olarak, hedef enzimleri üretebilen beş farklı P.pastoris suşu rekombinant DNA teknolojisi kullanılarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pectinolytic and ligninolytic enzymes degrade pectin and lignin respectively, main constituents of plant-based biomass, used in several industries ranging from food, feed and energy, wastewater treatment, textile, oil extraction, retting of plant fibers and paper making industries. Pectinolytic enzymes dominate 10% of total enzyme market and 25% of the worldwide food enzyme market. A key bottleneck in these domestic industries is the supply of affordable enzymes to local markets. Heterologous enzyme production is a key technology that uses the powerful tools of molecular biology, allowing to manufacture tailor-made products for specific applications, e.g. desired enzyme blends. Pichia pastoris is a methylotrophic yeast and a promising host for industrial biotechnology, as it can be used for high level of protein production. Additionally, suitability for high cell density cultivation, capacity to secrete produced proteins, rendering in turn downstream processes cheaper, availability of genome sequence, ease in genetic manipulations and capability of post translational modifications makes P. pastoris an interesting host for heterologous protein production. In this thesis, five pectinolytic and ligninolytic enzymes namely, polygalacturonase (EC 3.2.1.15), pectin methyl esterase (EC 3.1.1.11), pectin lyase (EC 4.2.2.10), laccase (EC 1.10.3.2) and lignin peroxidase (EC 1.11.1.14) were heterologously produced in P. pastoris. The recombinant enzymes are produced in lab scale (both in Erlenmeyer flasks as well as in controlled bioreactor conditions), under the methanol-inducible AOX1 promoter and the activities of enzymes from the crude extracts (analyzed separately by SDS-PAGE) are measured based on released products. Subsequently, five different Pichia pastoris strains are engineered via recombinant DNA technology to produce target enzymes.