V-tipi kısa bağ kirişli çelik çaprazlı çerçeve sistemlerin deprem performansı
The seismic performance of v-braced type eccentrically steel braced frames
- Tez No: 539052
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yirmi yılda, yönetmeliklerde çelik yapı tasarımı açısından çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle, geniş kapsamlı revizyonlarda dışmerkez çelik çaprazlı sistemlerin elemanı olan bağ kirişi boyu hesaplamaları üzerine öneriler getirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, yanal yük taşıyıcı sistemi V-tipi dışmerkez çelik çaprazlı çerçeve sistem olan alçak ve orta katlı binaların sismik performanslarının araştırılmasıdır. Bu amaçla, dışmerkez çelik çaprazlı çerçeve sisteme sahip 3 ve 8 katlı binaların deprem performansları doğrusal olmayan statik itme analizi kullanılarak belirlenmiştir. Analizler sonucu sismik dayanım ve şekil değiştirme talepleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The design requirements for steel structures in design codes and guidelines include very important improvements in last two decades. Especially, wide-ranging revisions have been recommended in the computation of link member's lengths in eccentrically braced frames. This study aims to investigate the seismic performances of steel V-braced type eccentric braced frames (EBF) which are preferred as lateral load bearing system in multi-story steel structures. For this purpose, seismic evaluations using nonlinear pushover analysis have been conducted for typical 3 and 8-story buildings with eccentrically braced frames. Analysis results have been discussed in terms of seismic strength, deformation demands.