Çevresel atıkların kompozit yapı malzemesinde değerlendirilmesi
Evaluation of environmental wastes in composite building material
- Tez No: 539070
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MURATHAN, YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, yurdumuzun çevresel atıkları tuğla kilinde kullanılarak kompozit malzeme üretimi amaçlanmıştır. Ana malzeme Reşadiye kili; dolgu malzemeleri ise Kütahya- Emet Bor İşletmesi bor atığı, Seyitömer Termik Santral uçucu külü ve Ankara-Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi arıtma çamurudur. Değişik kaynaklardan elde edilen numuneler önce öğütülmüş daha sonra değişik oranlarda iyice karıştırılmış, nemlendirilmiş ve kalıplara dökülmüştür. Deneylerde kütle temel alınmak üzere kompozitlerde bor atığı %2,5-20, uçucu kül %2,5-10, arıtma çamuru %0-10 oranında değiştirilmiş ve tuğla kili %75-85 arasında kullanılmıştır. 50x50x50 mm ebadında şekillendirilen numuneler sırasıyla oda sıcaklığında 24 saat, daha sonra 105±1 °C'de 12 saat kurutulmuştur. Birim hacim ağırlığı, kuruma küçülmesi, su emme, basınç dayanımı ve kütle kaybı testleri yapılmıştır. Yapılan testler sonunda, TS EN 771-1 standardı olan tuğla fiziksel parametrelerine kısmen yaklaşıldığı tespit edilirken aynı zamanda enerji tasarruflu ve çevre dostu kompozit malzeme üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to product composite material by using environmental wastes of our country in brick clay. It was selected Reşadiye Clay as main material and boron waste of Kütahya-Emet Boron Works, fly ash of Seyitömer Power Plant and wastewater treatment sludge of Ankara- Tatlar Wastewater Treatment Plant as filling materials. Obtained samples from various resources were firstly grinded, then well mixed in different ratios, moistened and poured into the molds. In the experiments boron waste (2,5-20%), fly ash (2,5-10%) and treatment sludge(0-10%) were changed in composites as mass based respectively and brick clay was used between 75-85%. Shaped samples which have 50x50x50 mm dimension were dried at room temperature for 24 hours, then at 105±1 °C for 12 hours, respectively. Specific bulk density, drying shrinkage, water absorption, compressive strength and loss of weight tests were carried out. At the end of the tests, it has been conclused approach to the TS EN 771-1 brick standard physical parameters partly also, it has been produced energy saving and environment friendly composite material.