Meme kanserinde aksiller tutulumun değerlendirilmesinde kontrastsız MR Lenfografi tetkikinin etkinliği
The effectiveness of the non-contrast MR Lympography in the evaluation of axillary involvement in breast cancer
  1. Tez No: 539096
  2. Yazar: ŞEYDA ÜLKÜ VAROL
  3. Danışmanlar: UZMAN HALE AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Meme kanseri, günümüzde en sık görülen kanserler arasında ilk sıralarda yer almakta olup özellikle kadınlarda belirgin olarak daha fazla izlenmektedir. Mamografi ile yapılan tarama programları sayesinde erken tanı ve tedavi mümkün olup ortalama yaşam süresinin uzatılmasına katkıda bulunulmaktadır. Meme kanseri prognozunda aksiller tutulum oldukça önemlidir. Çalışmamızda kontrastsız meme MR lenfografi (MRL) yönteminin meme kanserinde lenfovasküler ve aksiller lenf nodu tutulumunu belirlemedeki etkinliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma memede BIRADS kategori 4, 5 veya 6 lezyonu olan 32 hasta ile prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Tüberküloz mastit hikayesi ile aktif enfeksiyonu olan 2 hasta çalışma dışında bırakılmıştır. Toplam 30 hastada kontrastsız MRL yapılarak aksiller lenf nodları, lateral (aksiller) ve medial (parasternal) lenfatik kanallar değerlendirilmiştir. Lenf nodları morfolojik özelliklerine göre 6 grupta değerlendirilmiş olup tip 1-4 olanlar benign, tip 5-6 olanlar şüpheli malign olarak belirlenmiştir. Lenfatik kanallarda ise yetersiz gelişim, tam obstrüksiyon, dolum defekti ve dilatasyon bulguları araştırılmıştır. Elde edilen bulgular histopatolojik tanı ile kanıtlanan malignite, lenfovasküler invazyon ve aksiller nodal tutulum durumu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is one of the most common cancers, and it is seen more frequently in women. Thanks to mammography screening programs, early diagnosis and treatment is possible and it contributes to the extension of the average life expectancy. Axillary involvement is very important in breast cancer prognosis. In our study, we aimed to demonstrate the efficacy of non-contrast breast MR lymphography (MRL) method in determining lymphovascular and axillary lymph node involvement in breast cancer. Materials and methods: This study was performed prospectively with 32 patients with BIRADS category 4, 5 or 6 lesion. Two patients with tuberculosis mastitis history and active infection were excluded from the study. Axillary lymph nodes, lateral (axillary) and medial (parasternal) lymphatic vessels were evaluated in 30 patients with non-contrast MR lymphography. Lymph nodes were evaluated in 6 groups according to their morphological characteristics, type 1-4 were benign and type 5-6 were suspected malignant. In the lymphatic vessels, inadequate development, complete obstruction, filling defect and dilatation were investigated. The findings were compared with histopathological diagnosis of malignancy, lymphovascular invasion and axillary nodal involvement.