Black box kinetic modeling of growth and citric acid production by Candida oleophila ATCC20177
Candida oleophila ATCC20177 büyüme ve sitrik asit üretim kinetiğinin kara-kutu tekniğiyle modellenmesi
- Tez No: 539153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKEM EMRAH NİKEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Matematiksel modelleme biyolojik sistemlerin betimlenmesine, temel sistemlerin açıklanmasına ve sistem davranışının öngörülmesine olanak sağlar. Bu sebeple, sadece anlayışımızı geliştirme amaçlı değil, ayrıca gereken deney miktarını azaltarak maliyeti düşürmek amaçlı kullanımı ile hem temel hem de uygulamalı bilimde, ana odak noktalarından biridir Organik asitler monomer olarak biyoplastik, koruyucu ve katkı maddeleri olarak gıda, ilaç sanayii ve ziraat vb. gibi bir çok endüstri alanında kullanılır. Bu asitlerin ucuz substratların çeşitli organik asitlere fermentasyonuyla petrokimyasal olmayan sürdürülebilir üretimi ilgi çekmektedir. Genelde zayıf asit olan bu asitlerin, tüm üretim ve üretim sonrası maliyetleri düşürmesi sebebiyle, istenen formu proton kazanmış formudur. Bu form ilgili asidin pKa'sının altında bir pH değerinde üretim yapılarak elde edilir. Organik asit üretimindeki anahtar nokta, ürünün kendisinin konak hücre üzerinde doğrudan ve dolaylı inhibisyon etkisinin olmasından dolayı, büyüme ve asit üretim dinamiklerinin belirlenmesidir. Bu tezin amacı, yayınlanımış kesikli fermentasyon verisi kullanılarak kurulan kara-kutu kinetik model ile büyüme ve sitrik asit üretiminin araştırılmasıdır. Substrat alımındaki yarışmasız inhibisyon, sistem dinamiklerini yarışmalı inhibisyondan daha iyi yansıtmıştır. Ayrıca parametreler arası ilişkileri belirlemek için Monte Carlo çalışması yapılmıştır. Glikoz doyum katsayılarının kendi spesifik maksimum hızlarıyla bağlantısı yoktur. Büyüme ve üretim enerjetiği, büyümeyle ilişkili (Kx) ve büyümeyle ilişkili olmayan (mATP) idame parametreleri ile belirlenmiştir. Kx ve mATP için yüzde 90 güven aralığı yayınlanan 1.45 P/O değeri için sırasıyla [0.6, 4] ve [2.5, 8] olarak bulunmuştur. Ayrıca elde edilen model, 0.07 h-1'den düşük seyrelme hızı için kemostat verilerini de iyi bir şekilde yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematical modeling allows representation of biological systems, explanation of underlying mechanisms and prediction of system behavior. As such, it is one of the key focus points for both fundamental and applied research not only to improve our understading, but also to decrease costs by reducing the necessary experiments. Organic acids are used in several industries, such as monomers for bioplastics, food preservatives and additives, pharmaceuticals, agriculture etc. Non-petrochemical, sustainable production of these acids is of great interest which can be achieved by fermentation of cheap substrates into various organic acids. The desired form of these typically weak acids is the protonated form (HA), to decrease the overall production and downstream costs. This form can be obtained by fermentation at the pH below the pKa of the corresponding acid. In production of organic acid, key is to determine growth and acid production dynamics, as the product itself has direct and indirect intibitory effects on the host. The aim of this thesis, is to set up and analyze a mathematical model to study the dynamics of the growth and production of citric acid by building a black-box kinetic model using published batch fermentation data. Noncompetitive inhibition on substrate uptake reflected the system dynamics better than the competitive inhibition model. Monte Carlo study is also carried to find possible correlations among parameters. Glucose saturation constants were not correlated to their respective maximum specific growth rates. Parameters related to the energetics of growth and production are also determined as growth (Kx) and non growth associated (mATP) maintenance constants. The 90 per cent confidence intervals of Kx and mATP were [0.6, 4] and [2.5, 8] respectively for published P/O ratio of 1.45. Also at dilution rates lower than 0.07 h-1, the obtained model reflected well the experimentally reported changes in chemostat.