Pasif sigara içen çocuklarda katalaz, tiyol ve myeloperoksidaz düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of katalaz, thiol and myeloperoxideas levels in children with passive cigarette
  1. Tez No: 539180
  2. Yazar: AHMET ZAHİD GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL TORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Pasif sigara içiciliği yaşamın her döneminde insan sağlığını tehdit etmekle birlikte, çocuklar için yaşamın ilk evrelerinde daha zararlı olmaktadır. Tüm dünyada 700 milyon çocuk pasif sigara içiciliğinin zararlı etkileriyle karşılaşmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde 15 milyon çocuğun pasif sigara içicisi olduğu saptanmıştır. Pasif sigara içiciliği Türkiye'de de çok önemli bir sağlık problemidir. Sigara dumanı içerisinde 4000 den fazla bilinen ve 100.000 den fazla bilinmeyen bileşen bulunmaktadır. Sigara dumanı, yoğuşturulmuş katran parçacıkları içinde yayılan oksidan ve prooksidan özelliklere sahip gazlar içerir. Kanıtlar pasif sigara içiminin serbest radikal üretimini artırdığı, antioksidanların tükenmesine yol açtığı ve oksidatif stresi artırdığını göstermektedir. Sigara dumanında bulunan serbest radikaller vücudumuzdaki tüm dokulara ve hücresel yapılara zarar verebilir. Serbest radikallerin artmasıyla oluşan oksidatif stres, vücudumuzdaki antioksidan düzeylerini etkileyebilmektedir. Biz çalışmamızda, pasif sigara içimine maruz kalan çocukların, vücudun doğal antioksidanlarından olan katalaz, tiyol ve myeloperoksidazın serum düzeylerini, pasif sigara dumanına maruz kalmayan sağlıklı kontrol grubunun serum düzeyleri ile karşılaştırdık. Çalışmamıza pasif sigara içicisi olduğu belirlenen 4-17 yaşları arasında 24 kız, 17 erkek ile pasif sigara dumanına maruz kalmayan sağlıklı 18 kız, 12 erkek alınmıştır. Hasta ve kontrol grubu, demografik özellikler ve laboratuar bulgularına göre karşılaştırıldığında, myeloperoksidaz düzeyleri sigara dumanına maruz kalan grupta anlamlı yüksek saptanırken (p = 0,039), katalaz ve tiyol düzeyleri açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır ( p = 0,926, p=0,629). Sonuç olarak pasif sigara içiminin, vücudumuzdaki antioksidan sistem üzerine etkileri olduğu ve vücut savunmasında önemli rol oynayan myeloperoksidaz enzim düzeyinin pasif sigara içimine bağlı olarak artışının vücut savunmasında yönelik bir koruma mekanizması olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Passive smoking threatens human health at every stage of life, but it is more harmful to children in the first stages of life. 700 million children around the world are experiencing the harmful effects of passive smoking. In the United States, 15 million children are found to be passive smokers. Passive smoking is also a very important health problem in Turkey. Cigarette smoke contains more than 4000 parts of known and 100.000 parts of unknown components. Cigarette smoke contains oxidants and gases with prooxidant properties, which are emitted in condensed tar particles. Evidence suggests that passive smoking increases free radical production, leads to the depletion of antioxidants and increases oxidative stress. Free radicals found in cigarette smoke can harm all tissues and cellular structures in our bodies. Oxidative stress caused by the increase of free radicals can affect the antioxidant levels in our bodies. In our study, we compared catalase, thiol, and myeloperoxidase serum levels of natural antioxidants in children with passive cigarette smoking to a healthy control group that was not exposed to passive smoking. Among the 4-17 year olds, 24 girls and 17 boys with passive smoking and 18 healthy girls and 12 healthy boys were used in this study. Myeloperoxidase levels were significant higher in passive cigarette smoking group compared with non-passive smokers (p = 0,039). Catalase and thiol levels were not significantly different between the patient and control group when we compared according to demographic characteristics and laboratory findings ( p = 0,926, p=0,629). In conclusion, it was thought that passive cigarette smoking had an effect on the antioxidant system in our body and that the increase of myeloperoxidase enzyme level, which plays an important role in body defense, due to passive smoking could be a protection mechanism for body defense.