Serum irisin düzeyinin puberte evreleri ile ilişkisi
The relationship between serum irisin levels and stages of puberty
- Tez No: 539181
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR CESUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Puberte, cinsel olgunlaşmanın kazanıldığı karmaşık bir gelişim sürecidir. Çocukluk çağında baskı altında olan nörohipofiz aksını uyaran sinyallerin, vücut yağ oranının belli bir seviyeye gelmesinden sonra salgılandığı düşünülmektedir. İskelet kası ve yağ dokusundan salgılanan irisinin puberte başlangıcında arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda serum irisin düzeyinin pubertenin başlangıcı ve evreleri ile ilişkisinin irdelenerek puberte fizyolojisine ve puberte bozukluklarının patogenezine ışık tutulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya her puberte evresinden 30'ar kişi olmak üzere toplam 150 sağlıklı ve normal kiloda kız çocuğu dahil edildi. Olguların boy, tartı ve beden kitle indeksleri (BKİ) ölçüldü; rutin tetkikleri ile serum irisin düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Puberty is a complex developmental process in which sexual maturity is gained. It is thought that the signals that stimulate the restrained neurohypophyseal axis during childhood are secreted after the body fat ratio reaches a certain level. İrisin is secreted from skeletal muscle and fat tissue and increases at the onset of puberty. In this study it is aimed to discover the relationship between serum irisin level and the onset of puberty and stages of puberty; with the obtained data aiming to light the pubertal physiology and the pathogenesis of pubertal disorders. METHODS: A total of 150 healthy and normal-weight girls (30 for each pubertal stage) were included in the study. Heights, weights and body mass indexes of the cases were measured; routine blood tests and serum irisin levels were analysed.