Sternoklaidomastoid ve trapez kaslarındaki miyofasiyal tetik noktalardan kaynaklanan 'dizziness'ta kinezyolojik bantlamanın etkinliği
Effectiveness of kinesiotaping and exercise in dizziness caused by myofascial trigger points on sternocleidomastoid muscle or trapezius muscle
- Tez No: 539189
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sternoklaidomastoid ve Trapez kaslarındaki miyofasiyal tetik noktalardan kaynaklanan“Dizziness”ta kinezyolojik bantlamanın etkinliği Amaç: Çalışmanın amacı sternokleidomastoid (SKM) ve trapez kaslarındaki miyofasiyal tetik noktaların neden olduğu dizziness'ta egzersiz ile birlikte uygulanan kinezyolojik bantlama (Kinezyolojik bantlama+egzersiz) tedavisi ve sadece egzersiz tedavisinin etkinliğini araştırmak ve tedavilerin birbirine olan üstünlüğünü belirlemektir. Hastalar ve Yöntem: Prospektif ve randomize olarak planlanan çalışmamıza en az 1 aydır boyun ağrısı ve baş dönmesi şikâyeti olan, sternokleidomastoid (SKM) ve trapez kasında miyofasyal tetik nokta (TN) tespit edilen 68 hasta dâhil edildi. Hastalar kinezyolojik bantlama+egzersiz grubu (n=33) ve egzersiz grubu (n=35) olarak randomize edildi. Hastaların değerlendirilmesi çalışmanın başlangıcında, tedavi bitiminde (2.hafta) ve 3. Ayda yapıldı. MAS takibinde boyun ağrısını değerlendiren Vizüel Analog Skala (VAS), TN sayısı, algometrik ölçüm kullanıldı. Dizziness takibinde baş dönmesi atak sıklığı, günlük atak sıklığı, baş dönmesi şiddeti, Berg Denge Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü (TUG) ile Dizziness Handicap Invantory (DHI) kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması KB+egzersiz grubunda 45,85 ± 12,25 yıl iken, egzersiz grubunda 44,00 ± 10,01 idi. Baş dönmesi şiddeti, atak sıklığı, günlük sıklık, boyun ağrısı şiddeti, TN sayısı, TUG ve DHI puanlarının azaltılmasında; algometrik değerlerin ve Berg denge puanlarının arttırılmasında iki grupta uygulanan tedavilerin etkili olduğu görüldü (p0,05). Sonuç: Sternoklaidomastoid ve Trapez kaslarındaki miyofasiyal tetik noktalardan kaynaklanan dizziness'ta kinezyolojik bantlamanın etkinliğini değerlendirdiğimiz çalışmamızda hem baş boyun ağrısını hemde baş dönmesi şiddetini azaltmada, hem de denge ve fonksiyonellik açısından iki grupta da anlamlı iyileşmeler saptadık. Ancak kinezyolojik bantlamanın ev egzersiz grubuna üstünlüğü görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of kinesiotaping and exercise in dizziness caused by Myofascial Trigger Points on Sternocleidomastoid Muscle or Trapezius Muscle Objective: The aim of this study is to compare the effectiveness of kinesiotaping therapy combined with exercise treatment (kinesiotaping+exercise) with exercise treatment alone for alleviating the dizziness caused by myofascial trigger points on sternocleidomastoid (SCM) muscle or trapezius muscle. Patients and methods: This is a randomized clinical study that included 68 women who complained of cervical pain and dizziness for at least one month, and who had myofascial trigger points on trapezius muscle or sternocleidomastoid muscle. The patients was randomized into a kinesiotaping+exercise group (n=33) and an exercise-only group (n=35). The patients were evaluated before treatment, at the end of treatment (2.week), and at the end of third months of treatment. Myofascial pain syndrome was evaluated by cervical pain (measured using the visual analogue scale (VAS)), number of trigger points, algometric measurement. Dizziness was evaluated by the number of dizzy attacks per day and attack frequency, the severity of the dizziness, Timed up and go (TUG) test, Berg Balance Test (BBT) and the Dizziness Handicap Inventory (DHI) Scale. Results: The mean age of participants was 45,85 ± 12,25 years in kinesiotaping+exercise group and 44,00 ± 10,01 years in exercise-only group. The severity of dizziness, severity of cervical pain, number of trigger points, dizziness attack frequency, TUG, and DHI decreased, while algometric measurements and BBT values increased in both groups after treatment. These results were statistically significant in both groups (p0,05). Conclusion: Both kinesitaping+exercise therapy and exercise therapy alone were effective in treating cervical pain and dizziness caused by myofascial trigger points on SCM or Trapezius Muscle and they were effective in increasing functional capacity and balance. But kinesiotaping +exercise treatment was not superior to exercise treatment alone.