Çene ve yüz ağrılarının klinik olarak incelenmesi
Clinical evaluation of maxillofacial pains
  1. Tez No: 129903
  2. Yazar: EMEL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT ÖĞÜTCEN TOLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET ÇENE VE YÜZ AĞRILARININ KLİNİK OLARAK İNCELENMESİ DtEmel UZUN, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ağustos 2003 Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalma çene ve yüz ağrısı ile başvuran, 13 ile 61 yaşlan arasındaki (yaş ortalaması 29.18) 67' si kadın, 23 'ü erkek olmak üzere toplam 90 hasta incelemeye alınmıştır. Klinik olarak; TME kapsül içi bozukluğu olanlar redüksiyonlu anterior disk deplasmanı (R'lu ADD) ve redüksiyonsuz anterior disk deplasmam (R'suz ADD) şeklinde; ve semptomlara göre myalji, artralji ve artromyalji şeklinde kraniomandibular rahatsızlıklar değerlendirilmiştir. Hastaların genel ağrı seviyeleri görsel skala(VAS) ile değerlendirilip m. masseter, m.pterygoideus medialis, m.pterygoideus lateralis, m.temporalis, m.digastricus, m. sternocleidomasteideus, m. occipitalis ve m.trapezius'un palpasyonda hassasiyet bulguları kaydedilmiştir. R'lu ADD ve R'suz ADD 'ye sahip olan hastaların hem ipsilateral hem de kontralateral kas palpasyon bulgularının R'lu ve R'suz ADD olması bakımından aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır(p>0.05,%2 testi). Myalji, artralji ve artromyaljiye sahip hastaların ise ipsilateral kas palpasyon bulguları myalji, artralji ve artromyalji bakımından istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p0.05,% testi). Gerekli görülen endikasyonlarda fizyoterapi, stabilizasyon splint tedavisi, medikal tedavi, intra artiküler sodyum hyaluronat enjeksiyonu, artrosentez ve cerrahi tedaviden biri veya birkaçı birarada uygulanarak hastaların ağrı şikayetleri belirli bir oranda ortadan kaldırılmış veya azaltılmıştır ve VAS değerlerinde tedaviden sonra istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma gözlenmiştir. Bu tedavilerden splint tedavisi, amitriptilin tedavisi ve stabilizasyon splinti + amitriptilin tedavisi uygulanan hastalarda, tedavi etkinliklerini değerlendirmek için çiğneme kaslarının palpasyon bulguları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Her üç tedavi şekli ile de hastaların ağrılarında bir iyileşme olduğu gözlenmiştir. Stabilizasyon splmtinin çiğneme kaslarında palpasyondaki hassasiyeti gidermede amitriptiline göre daha etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CLINICAL EVALUATION OF MAXILLOFACIAL PAINS DtEmel UZUN, Ph.D.Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, Agust 2003 A total number of 90 patients (67 females and 23 males) who presented with maxillofacial pain referred to the Department of Oral and Maxilofacial Surgery were included in the study. Their ages ranged between 13 and 61 with a mean of 29.18. The craniomandibular disorders were diagnosed as TMJ internal derangements, mainly TMJ anterior disc displacement with (ADDR) and without reduction (ADD) and myalgia, arthralgia and arthromyalgia according to the clinical symptoms.The level of pain was scored using visual analogue scale (VAS). The muscular tenderness on palpation of masseter, lateral pterygoid, medial pterygoid, temporalis, digastric, sternocleidomastoid, occipitalis and trapezius muscles was recorded. No statistical correlations were found between ADDR and ADD on neither ipsilateral nor contralateral muscular tenderness on palpation (p>0.05, % test). The patients with myalgia, arthralgia and arthromyalgia were found to have significant ipsilateral muscular tenderness on palpation statistically (p0.05, %2 test). Physiotherapy, stabilization splints, medical treatment with amitriptyline and tenoxicam, intrarticular Na hyaluronate injection, arthrosynthesis and surgical arthroplasty were applied as one or combined treatment appropriately according to the designed treatment protocol.