Polikistik over sendromlu hastalarda enflamatuar belirteç olan alfa 1 asit glikoprotein düzeyinin fertiliteye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ALPHA 1 acid glycoprotein which is a inflammatory marker level on fertility on pcos patients
- Tez No: 539193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM UZUNLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Amaç: PKOS, üreme çağının herhangi bir döneminde ortaya çıkan, kronik seyirli ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen, multidisipliner problemlere yol açabilen kompleks bir hastalıktır. PKOS hakkında geliştirilen bilgiler ışığında; PKOS'ta oluşan metabolik anormalliklerin ve ovaryan disfonkisyonun altında yatan nedenin kronik düşük dereceli inflamasyon olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, PKOS'lu fertil ve infertil kadınlarda inflamatuar bir belirteç olan AGP ile enflamasyon etkisinin değerlendirilmesi ve infertilite riskinin ortaya konması ile reproduktif sürecin doğru şekilde yönetilmesine katkı sağlaması amacıyla tasarlanmıştır. Materyal-Metod: PKOS'lu infertil ve fertil hasta gruplarında alfa 1 asit glikoprotein (AGP) seviyelerini değerlendirmek amacıyla prospektif vaka-kontrol çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmamıza, 20 fertil ve 50 infertil ve çocuk istemi olan PKOS tanılı hastalar dahil edildi. Çalışma grupları arasında AGP, CRP, NLR, BMI, FAI, VAI, trigilserit, HDL-kolesterol, açlık kan şekeri, HOMA-IR, SHBG, testosteron değerleri bakıldı ve bel çevresi ölçümü yapıldı. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics ver. 23 yazılımı ile gerçekleştirildi. Bulgular: Dermografik veriler açısından gruplar arası dağılım benzerdi. Çalışmaya alınan fertil ve infertil grupta karşılaştırılan enflamatuar markerlar içinde sadece AGP değişkeni arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p=0,011) AGP ortalaması infertil grupta istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: PCOS is a complex disease which has a chronic process, can emerge any time of reproductive age, affect the life quality negatively and cause multidisciplinary problems. It is believed that low grade chronic inflammation is the underlying cause of ovarian disfunction and metabolic abnormality in PCOS. The main aims of the present study are evaluating the effect of inflammation, revealing the risk of infertility with the inflammatory marker AGP and contributing to manage of reproductive process correctly both fertile and infertile women with PCOS. Material and methods: This research is designed as a propective case control trial to evaluate the AGP levels in fertile and infertile patients with PCOS. 20 fertile and 50 infertile patients who desire having child are included in the study. Waist circumference, BMI, FAI, VAI, triglyceride, HDL-cholesterol, fasting glucose, HOMA-IR, SHBG, testosteron levels and as inflammation markers AGP, CRP levels and NLR is quantified. Statistical analysis are done with IBM SPSS Statistics ver. 23 program. Results: The distribution between groups were similar from the point of dermographical datas. Only the difference in AGP variate was statistically significant in whole inflammatory markers which were compared in fertile and infertile groups.