Sensörinörinal işitme kaybı olan çocuklarda işitme cihazlarının frekans sıkıştırma özelliğinin işitsel kortikal cevaplarla incelenmesi
Evaluation of responses cortical auditory evoked potential by frequency compression in children with sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 539194
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI DERİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Kelimelerdeki yüksek frekanslı sesler, konuşmadaki anlaşılabilirlikte önemli rol almaktadır. Yapılan çalışmalarda yüksek frekansların işitilebilmesi ile dil gelişimi daha fonksiyonel olmaktadır (Stelmachowicz). Kortikal işitsel potansiyeller verilen ses uyarılarına pons, orta beyin ve işitsel kortekste oluşan yanıtlardır. HEARLab® ile bakılan kortikal yanıtlarda ortam sesi kullanılarak işitme cihazı programlanmasında daha fonksiyonel ayarlamalara olanak sağlamaktadır. Çalışmamızda sensörinöral işitme kaybı (SNİK) olan çocuklarda yüksek frekanslı sesleri işitme cihazının frekans sıkıştırma özelliği kullanılarak işitsel kortikal cevaplarla değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Adana Şehir Eğitim ve Araştırması Hastanesi KBB polikliniğine başvurmuş 2-9 yaş aralığında 20 normal işitme seviyesinde, 18 orta ileri ve ileri derecede SNİK olan işitme cihazlı birey çalışmamıza alınmıştır. Çalışmamıza alınan bireylerin kulak burun boğaz muayeneleri ve işitme cihazı ayarları kontrol edilerek serbest alan odyometrik incelemeleri yapılmıştır. Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi odyometri kliniğinde kortikal işitsel uyarılmış potansiyelleri HEARLab® ile değerlendirilerek oluşan P1 latans-amplitüd ve p value (istatistiksel anlamlılık değeri) değerleri kayıt edilmiştir. SNİK olan bireylerde işitme cihazının frekans sıkıştırma özelliği aktive edilerek işitsel kortikal yanıtları tekrar kaydedilmiştir. Bulgular: Yapılan değerlendirme sonucunda normal işitme seviyesine sahip sağlıklı grup ile SNİK olan işitme cihazlı hasta grup arasında P1 latans değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: High-frequency sounds in words play a significant role in intelligibility in speech. In the studies, language development is more functional with high frequencies being audible (Stelmachowicz). Cortical auditory potentials are the responses to the given sound impulses in the pons, midbrain and auditory cortex. It provides more functional adjustments in hearing aid programming by using ambient sound in cortical responses with HEARLab. The aim of this study was to evaluate high frequency sounds in children with sensorineural hearing losss (SNIL) by auditory cortical responses using the frequency compression feature of the hearing aid. Materials and Method: The patients who have been admitted to Adana City Education and Research Hospital between 2-9 years of age and 20 normal hearing level, 18 middle-advanced and advanced SNIL individuals with hearing instruments were examined by free-of-charge audiometric examination. P1 latency-amplitude and p value values were recorded by evaluating cortical auditory evoked potentials in the audiometry clinic of Adana City Education and Research Hospital. In people with SNIL, the auditory cortical responses were recorded again by activating the frequency compression of the hearing aid. Results: There was a significant difference in P1 latency values between the normal hearing group and hearing aid group with SNIK.