Menopoz döneminde kupperman indeksi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between kupperman index and quality of life in menopausal period
  1. Tez No: 539212
  2. Yazar: KÜBRA MAKARA PEŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, menopoz semptomlarının şiddeti ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri değerlendirerek birinci basamakta menopoz dönemindeki kadınlara gerekli desteği vermemize yardımcı olacak veriler elde etmeyi amaçladık.Çalışmamız, 10.06.2018 ile 10.09.2018 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, araştırma kriterlerine uyan gönüllü 214 kadın hastayla yapılmıştır. Hastalara sosyo-demografik özellikleri içeren bir bilgi formu ile Kupperman İndeksi (Kİ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the factors affecting the severity of menopausal symptoms and quality of life, and to obtain data that will help us provide menopausal women with the necessary support in primary care. Our study was conducted on 214 female volunteers who were admitted to the Outpatient Clinics of Family Medicine of Health Sciences University, Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital between June 10, 2018 and September 10, 2018 and met the study criteria. An information form included sociodemographic characteristics along with the Kupperman Index (KI) and Menopause-Specific Quality of Life (MENQOL) Questionnaire were applied to the patients.