Obezite cerrahisi geçiren hastalarda hematolojik parametrelerin retrospektif olarak gözden geçirilmesi
A retrospecti̇ve study of the haematological parameters in patients undergoing obesi̇ty surgery
  1. Tez No: 539213
  2. Yazar: NANG HSENG KYIO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş-Amaç: Obezite, dünyada doğu-batı veya zengin-yoksul ayrımı gözetmeksizin giderek artmaktadır. Eşlik eden kormorbid hastalıklar nedeniyle obezitenin tedavisi son derece önemlidir. Obez hastalar öncelikle diyet, egzersiz ve ilaçlar gibi geleneksel kilo kaybı yöntemlerine başvurmakta, bu yöntemler ile başarıya ulaşamayan hastalar ise bariatrik cerrahisi için yönlendirilmektedir. Bariatrik cerrahisi, uzun süreli kilo kaybı için en etkili yöntem iken, beslenme yetersizliklerine neden olabilmekte ve aynı zamanda anemiye yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı bariatrik cerrahisi geçiren hastaların ameliyat öncesi ve sonrası hematolojik parametreleri değerlendirilerek, verilen destek tedavilerin yeterli olup olmadığını retrospektif olarak incelemektir. Materyal- Metod: Çalısmamıza obezite cerrahisisi geçirilen, 18-65 yaş arası, 760 hastanın dosyaları retrospektif olarak tarandı. Post operatif 266 hastanın değişik nedenler ile verilerine ulaşılamadı. Düzenli aralıklarla post operatif takibi yapılan 494 hastanın B12 perenteral tedavi, oral demir ve folik asit replasman tedavisi aldığı tesbit edildi. Bu hastaların hemogram parametreleri, demir, DBK, ferritin, B12 vitamini ve folik asit değerleri preop ve post op (post op 1., 3., 6., 12. ve 24. ay) karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların postoperatif B12 vitamini, folik asit, demir, ferritin, Hb, Hct değerlerinde preoperatif döneme göre anlamlı artış saptandı (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is increasing in the world, regardless of whether the east-west or rich-poor society. Due to co-morbid diseases, treatment of obesity is extremely important. Obez patients use traditional weight loss methods such as diet, exercise and medical treatments firstly. Patients who do not achieve success with these methods are referred to bariatric surgery. While bariatric surgery is the most effective method for long-term weight loss, it can cause nutritional deficiencies and lead to anemia at the same time. The aim of this study is to retrospectively investigate the adequacy of the supportive treatments given to patients who underwent bariatric surgery by looking at preoperative and postoperative haematologic parameters. Material and Methods: We conducted a retrospective review of medical records of 760 patients between the age of 18 and 65 who underwent bariatric surgery. The records of the 266 patients could not be reached due to various reasons. B12 parenteral therapy, oral iron and folic acid replacement therapy are given to 494 patients who can be followed up at regular intervals. We compared hemogram, iron, iron binding capacity, ferritin, B12 vitamin and folic acid values of these patients preop and at first visit (1. month), 3., 6., 12. and 24. month post surgery.