Beta talasemi minörde serum ürotensin II düzeyi incelenmesi
  1. Tez No: 539217
  2. Yazar: ŞEBNEM BURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KISKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş ve Amaç: Beta Talasemi Minör (BTM), hemoglobinin yapısındaki beta globülin zincirinin yapım azlığına bağlı bozulmuş hemoglobin yapısından kaynaklanan kronik hemolitik bir anemidir. BTM'de serebrovasküler ve kardiyovasküler olayların daha seyrek görüldüğü yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Ürotensin bilinen en güçlü vazokonstriktör maddedir. Ürotensin II'nin esansiyel hipertansiyonda, konjestif kalp yetmezliğinde, metabolik sendromda, karotis arter stenozunda yükseldiğini gösteren çalışmalar vardır. Biz de çalışmamızda BTM'de olası düşük UII seviyelerinin serebrovasküler ve kardiyovasküler patolojilerin az görülmesinde etkisi olabileceğini düşündük ve BTM hastalarında serum ürotensin II düzeyini incelmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya dahil edilen kişiler BTM grubu (Grup 1-n:45) ve sağlıklı kontroller (Grup 2-n:46) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Ürotensin II düzeyini etkilediği bilinen ve etkileyebilecek olan komorbiditeler ve ilaç kullanımları çalışmanın dışlama kriteri olarak belirlendi. ELISA kitleri kullanılarak ürotensin II ölçümleri yapıldı. Bulgular: BTM grubunda (Grup 1) 45 kişi kontrol grubunda (Grup 2) 46 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan iki grup arasında cinsiyet, yaş, VKİ bakımından fark bulunmadı (p:0.69, p:0,166, p: 0,145). Plazma UII seviyesi ortalaması Grup 1'de 352,65 ±130,46 ng/L, Grup 2'de 222,88 ± 80,44 ng/L saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Beta Thalassemia Minor (BTM) is a chronic hemolytic anemia due to impaired hemoglobin structure due to poor production of beta globulin chain in hemoglobin structure. Cerebrovascular and cardiovascular events in BTM have been shown in studies performed less frequently. Mechanism has not been fully elucidated. Urotensin is the most potent known vasoconstrictor. Studies have shown that Urotensin II is elevated in essential hypertension, congestive heart failure, metabolic syndrome, and carotid artery stenosis. We also thought that the possible low UII levels in BTM might be a minor effect of cerebrovascular and cardiovascular pathologies in our study and we aimed to investigate serum urotensin II level in BTM patients. Material and Methods: The subjects included in the study were divided into two groups, the BTM group (Group 1-n: 45) and the healthy controls (Group 2-n: 46). Comorbidities and drug use that are known to affect the level of urotensin II and drug use have been identified as exclusion criteria for the study. Urotensin II measurements were performed using ELISA kits. Results: In the BTM group (Group 1), 46 people were included in the study group (Group 2). There was no difference between the two groups in terms of gender, age, and BMI (p: 0.69, p: 0,166, p: 0,145). Plasma UII level averages were 352.65 ± 130.46 ng / L in Group 1 and 222.88 ± 80.44 ng / L in Group 2.