Talasemi minör hastalarında demir eksikliği anemisi sıklığı
Frequency of iron deficiency anemia in thalassemia minor patients
- Tez No: 762258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Talasemi minöre bağlı anemi ülkemizde sık karşılaşılan hematolojik bir problemdir. Demir eksikliği anemisi ve talasemi minör, aneminin en sık nedenleridir. Talasemi taşıyıcılarında anemi alışılmış kabul edilip, eşlik edebilecek demir eksikliği anemisi gözden kaçabilmektedir. Yaptığımız çalışmada, talasemi minör tanılı hastalardaki demir eksikliği anemisi sıklığının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 1 Nisan 2021-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniğine ait polikliniklere başvuran 100 erkek 76 kadın olmak üzere toplam 176 talasemi minör tanısı konulan hasta dâhil edilmiştir. Beta talasemi minör tanısı için hemoglobin elektroforezinde hemoglobin A2 düzeyi ≥%3,5 bulunması şartı aranmıştır. Serum ferritini DEA tanısı için sınır değeri 15 mL/ng olarak belirlenip, talasemi minör hastaları ferritin düzeyi ≤15 mL/ng ve >15 mL/ng olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayıp, çalışmaya katılmayı kabul eden ve yazılı onamları alınan hastalara; araştırmacılar tarafından hazırlanmış olan sosyodemografik özellikleri ve demir eksikliği anemisini değerlendirmeye yönelik bir anket formu uygulanmıştır. Hastalara ait ilgili rutin tetkik ve tedavisi sırasında istenmiş ve sonuçlanmış olan kan tetkiklerine Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (FONET)'nden ulaşılarak hastaların verileri toplama formuna aktarılmıştır. Veriler, SPPS 26.0 programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen hastaların %56,8'i erkek, %43,2'si ise kadın olup, yaş ortalamaları 31,3413,8'dir. Çalışmaya katılan hastaların ortalama hemoglobin değeri 11,95±1,83 g/dL'dir. Talasemi minör tanısı konulan hastaların %22,7'sinde aynı zamanda demir eksikliği anemisi tespit edilip, %46,1'i kadın olup, %5'i ise erkek hastadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Anemia due to thalassemia minor is a common hematological problem in our country. Iron deficiency anemia and thalassemia minor are the most common causes of anemia. Anemia may be considered common in thalassemia carriers, and accompanying iron deficiency anemia may be overlooked. In our study, it was aimed to determine the frequency of iron deficiency anemia in thalassemia minor patients. Material and Method: A total of 176 patients diagnosed with thalassemia minor, 100 males and 76 females, who applied to the outpatient clinics of Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital Hematology Clinic between April 1, 2021 and May 31, 2022 were included in this study. For the diagnosis of beta thalassemia minor, a hemoglobin A2 level of ≥3.5% was required in hemoglobin electrophoresis. The cut-off value for serum ferritin was determined as 15 mL/ng for the diagnosis of IDA, and thalassemia minor patients were divided into two groups as ferritin levels ≤15 mL/ng and >15 mL/ng. To the patients who met the inclusion criteria, accepted to participate in the study and whose written consent was obtained; A questionnaire form prepared by the researchers to evaluate sociodemographic characteristics and iron deficiency anemia was applied. The blood tests, which were requested and concluded during the relevant routine examination and treatment of the patients, were accessed from the Hospital Information Management System (FONET) and transferred to the data collection form of the patients. The data were analyzed with the SPPS 26.0 program. Results: 56.8% of the patients included in the study were male and 43.2% were female, with a mean age of 31.34±13.8 years. The mean hemoglobin value of the patients participating in the study was 11.95±1.83 g/dL. Iron deficiency anemia was also detected in 22.7% of the patients diagnosed with thalassemia minor, 46.1% were female and 5% were male.