Tekrarlayan anterior omuz instabilitesinde uygulanan latarjet ameliyatında korakoid greftinin yerleşimi ve osteolizisinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlara etkisi
Relation of graft positioning with the functional and radiological outcomes, and graft osteolysis analysis for arthroscopic and open latarjet procedures
- Tez No: 539220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KEREM BİLSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı; Açık ve artroskopik Latarjet cerrahisi uygulanan hastalarda greftin glenoid kenarına mediolateral ve superioinferior yerleşiminin ve greft lizisin fonksiyonel sonuç etkisini değerlendirmek. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 01.12.2009 ile 31.01.15 tarihleri arasında 15'i açık (grup A) ve 33'u artroskopik (grup B) Latarjet prosedürü uygulanan 48 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların klinik değerlendirmede her iki omuzun öne fleksiyon, dış rotasyon ve iç rotasyon hareket açıklığı ve her iki omuz dış rotasyon ve iç rotasyon kas gücü, Rowe, WOSİ ve VAS skorları kaydedildi. Preop ve Postop BT görüntüleri değerlendirilerek preop defekt büyüklüğü, greftin mediolateral ve superioinferior yerleşimi, vidanın yönelimi ve postop greft lizisi değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 29,5 yıl (alt- üst) olarak bulundu. Ortalama takip süresi 30,5 ay (grup A 40,8 ay (12-62), grup B 25,9 ay (13-50)). Superioinferior greft yerleşimi için en-face görüntüde greftin konumu saat yöntemi ile ortalama greft yerleşimi 01:55:00 ile 04:49:00 arasında olduğu görülmüştür (grup A 02:05:00- 04:55:00, grup B 01:51:00 04:47:00). Greftin mediolateral yerleşiminde Grup A'de çok medial yerleşim görülmemişken grup B'de %6,1 çok medial yerleşim izlendi. Diğer yandan grup A'da %13,3lateral yerleşim varken grup B' de %9,1 olarak izlenmiştir. α açısı olarak ölçülen vidanın medial tilti grup B'de 19,2° ± 9,4 iken grup A'da 11° ± 8,3 olarak ölçüldü(p=0,004). Ortalama osteoliz oranı %30,2 iken Grup B %34,3 (±21,3) ve grup A %21,3 (±23,3) (p=0,087). Fonksiyonel değerlendirmede sağlam taraf ile internal rotasyon farkı grup B'de 14,4°, grup A'da 8,7° olarak bulunmuştur(p0,044). WOSİ skoru grup A 31,9, grup B 21,3 olarak bulunuldu (p=0,017). Komplikasyon oranları grup A: %12,12 iken grup B: %13,3 olarak değerlendirildi. Tüm hastalar ele alındığında lizis miktarı Gerber indeksi (rs=0,336-p=0,019) ve defekt yüzdesi ilişkili bulunuldu. Anterior omuz instabilitesi cerrahi tedavisinde hem açık hem artroskopik Latarjet cerrahisi sonrasında iyi fonksiyonel sonuçlar elde edilmektedir. Greftin mediolateral ve superioinferior konumlandırılmasının fonksiyonel sonuçlara etkisi gösterilememiştir. Greft lizis miktarı, fonksiyonel sonuçlar ve rekürrens gelişimi ile ilişkili bulunmasa da persistan apprehension pozitifliği ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Assessment of the relation between the medio-lateral and supero-inferior graft positioning and functional outcomes and graft osteolysis after open and arthroscopic Latarjet procedures. In the surgical treatment of shoulder instability, good functional results are obtained after both open and arthroscopic Latarjet surgery for glenohumeral bone loss. However, graft positioning and its osteolysis are still at issue. Forty-eight patients (mean age 29.5 years) who underwent open (n=15; group A) or arthroscopic (n=33; group B) Latarjet procedures, between 2009-2015, were retrospectively evaluated. At the final follow-ups, the ranges of shoulder flexions (F), external rotations (ER) and internal rotations (IR), Rowe, The Western Ontario Shoulder Instability Index (WOSI) and Visual Analogue Scale (VAS) scores were evaluated, bilaterally. Computerized tomography (CT) scans assessed for bone loss size, preoperatively, and graft positioning, screw orientations, and graft lysis, postoperatively. The mean follow-up was 30.5 (range, 12-62) months. Mean superio-inferior position of the coracoid bone graft, using a validated method, was found between 1:55:00 and 04:49:00 o'clock (02:05:00-04:55:00 for group A; 01:51:00-04:47:00 for group B) in en-face views. The grafts were placed laterally in 13.3%(group A) and 9.1%(group B) of patients. The mean α angles of the screws were 19.2° and 11°, respectively (p=0.004). The mean osteolysis rates were 21.3% and 34.3% (p=0.087), respectively and were found to be correlated with the Gerber index (rs=0.336, p=0.019) and defect percentage (rs=0.297, p=0.041). There were significant differences in the mean IR loss (p=0.017) and WOSI (p=0.017) scores although no significant differences were observed in the mean ranges of F(p=0.918) and ER(p=0.883), and Rowe(p=0.429) and VAS(p=0.208) scores. Medio-lateral and superio-inferior positioning of the graft did not affect the functional outcomes. Although the amount of graft lysis was not related to the functional outcome and recurrence development, it was found to be associated with persistance apprehension after Latarjet procedures.