Alfa-X kimyasalı ile emprenye edilmiş ağaç malzemelerin bazı teknolojik özellikleri
Some technological properties of wood materials impregnated with alfa-X chemical
  1. Tez No: 539236
  2. Yazar: ALİ TALHA AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Alfa-X kimyasalı ile emprenye edilmiş Sarıçam (Pinus sylvestris Lipsky) and Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky) odununun bazı teknolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Emprenye çözeltisi %10 ve %20 konsantrasyonda hazırlanmıştır. Daha once tekstil ve laminat parke uygulamalarında kullanılan Alfa-X yanmayıcı geciktirici kimyasalı, solid odunda ilk kez bu çalışmada kullanılmıştır. Yanma testleri sonucunda, Alfa-X ilk ağırlık kaybı sıcaklığını her iki ağaç türünde de düşürmüştür. Ancak, Yanmanın sonlandığı sıcaklık derecesini her iki ağaç türünde de artırmıştır. Alfa-X oranının %0'dan % 20' ye çıkmasıyla Sarıçamda 117°C, Kayında 50°C'lik bir artış gözlenmiştir. Ayrıca, Sarıçam and Doğu kayını odununun eğilme direnci ve basınç direnci değerleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed for the purpose of determining the technological properties of Scotch pine (Pinus sylvestris Lipsky) and Eastern beech (Fagus orientalis Lipsky) woods impregnated with Alpha-X chemicals. The impregnation solution was prepared at 10 % and 20 % concentrations. Alfa-X, a flame-retardant chemical formerly applied to textiles and laminate parquet, was used for the first time in wood work. As a result of the combustion tests, Alfa-X reduced the initial weight loss temperature of the wood material in both samples. However, it has completely raised the combustion temperature gradients in both samples. It is observed that ending temperature increased in eastern beech wood and in scotch pine wood by 117 °C and 50 °C, respectively, with increasing the rate of Alfa-X added into impregnation solution from 0 % to 20 % at deterioration. In addition, the bending and compression strength values of the Scotch pine and Eastern beech wood samples were also examined.