Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlarla ilişkili akut böbrek hasarı olan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with acute renal injury associated with nonsteroidal anti-inflammatory drugs
- Tez No: 539237
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaçlar: Non-steroid antiinflamatuar ilaç ilişkili akut böbrek hasarı gelişmiş olan hastaların komorbid durumları ve bu durumların ABH prognozuna katkısının tespit edilmesi ve NSAİİ ilişkili ABH hastalarda hastalığın şiddeti ile kronik böbrek hastalığı(KBH) ilişkisinin tespit edilmesi amaçlandı. Metod: KTÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü gözetiminde 01.01.2013-31.12.2017 tarihleri arasında takip edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Hastaların akut böbrek hasarı KDIGO kriterlerine göre 3 evreye ayrıldı. Evre1:serum kreatinin değerinin %50-%99 aralığında artışı veya serum kreatinin değerinin ≥0.3mg/dl artışı. Evre2: Serum kreatinin değerinin %100-%199 aralığında artışı.Evre3: Serum kreatinin değerinin %200 ve üzerinde artışı veya serum kreatinin değerinin ≥4mg/dl artışı. Hastaların akut böbrek hasarına girmeden önceki ve akut böbrek hasarından 90 gün sonraki eGFR değerleri hesaplandı. Hastalar kronik böbrek hastalığı açısından KDIGO kriterlerine göre 5 evreye ayrıldı. Evre 1 : eGFR ≥ 90 mL/dk/1.73m2 ,Evre 2: eGFR 60 ile 89.9mL/dk/1.73m2 aralığında ,Evre 3: eGFR 30 ile 59.9mL/dk/1.73m2 aralığında,Evre 4: eGFR 15 ile 29.9mL/dk/1.73m2 aralığında,Evre 5 : eGFR
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to determine the comorbid status of patients with non-steroidal antiinflammatory drug-induced acute renal injury and to determine the contribution of these conditions to the prognosis of AKI and determine the relationship between the severity of the disease and chronic kidney disease (CKD) in patients with NSAID-related AKI. Methods: The files of the patients who were followed between 01.01.2013 and 31.12.2017 under the supervision of the Department of Nephrology of KTU Medical Faculty were retrospectively reviewed.Patients with acute renal injury were divided into three stages according to the KDIGO criteria.Stage1:an increase in the serum creatinine value by 50% to 99%,or an increase in the serum creatinine value ≥0.3mg / dl.Stage2:an increase in the serum creatinine value in the range of 100% to 199% .Stage3:an increase in serum creatinine value of 200% or more, or an increase in serum creatinine value of ≥4mg / dl.eGFR values of the patients before acute renal injury and 90 days after acute renal injury were calculated. The patients were divided into 5 stages according to KDIGO criteria for chronic kidney disease. Stage 1: eGFR ≥ 90 mL / min / 1.73m2, Stage 2: eGFR 60 to 89.9mL / min / 1.73m2, Stage 3: eGFR 30 to 59.9mL / min / 1.73m2, Stage 4: eGFR 15 to 29.9mL/min/1.73m2, Stage 5: eGFR