Fibre optic wedge type cavity random laser
Fiber optik köşe kaviteli random lazer
  1. Tez No: 539235
  2. Yazar: EKREM YARTAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, içinde rastgele dağılmış saçılma merkezleri bulunan üçgen şeklinde fiber kavitesi kullanılarak lazer ışınım sınırı düşük, az maliyetli basit yapılı random lazer elde edilmiştir. Söz konusu kaviteler dört kanallı fiberin üretimi esnasında doğal bir şekilde ortaya çıkan yaklaşık 125 mikron boyutunda üçgen şeklinde hava boşluklarıdır. Keskin köşeli kavitenin ışığı güçlü bir şekilde hapsedici özelliğinden yararlanmak ve lazer kazanç ortamı oluşturmak için Rhodamine 6G-Phenol karışımı bu hava boşluklarına doldurulmuştur. Aktif lazer karışımını üçgen kavitelere doldurma esnasında doğal olarak ortaya çıkan hava baloncukları random lazer için gerekli olan saçılma noktalarını teşkil etmişlerdir. Lazer uyarıcı ışığın spotu için ince konum ayarı yaparak, yani, ışık spotunu kavite köşesinin tam üzerine taşıyarak tek lazer modu 585 nm, ve 1.4 nm FWHM ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a bre optic wedge type cavity, with arbitrarily distributed scattering centres, is employed to construct a exible, cost effective and low threshold random laser. The wedge cavity is obtained through the triangular-shaped of air holes that are naturally formed during the drawing of a four-core optical bre within a single cladding of 125 microns in diameter. The sharp edge corners of the triangular shaped of the air holes are lled with a phenol-rhodamine 6G mixture to form the laser gaining medium to take the advantage of the strong optical cavity con nement due to the geometry of the structure. Randomly distributed air-bubbles are naturally formed in di erent sizes and shapes during the lling process of the phenol-rhodamine 6G mixture, which serve as the scattering centres to form the random laser's gaining medium. By making ne spatial tuning of the excitation beam spot, that is, by moving the beam spot towards the apex of the wedge, a single mode lasing is obtained at 585 nm, with 1.4 nm of the FWHM.