Yenilenebilir enerji kaynaklarının konutlarda karbon ayak izinin azaltılmasındaki rolü
The role of renewable energy resources to reduce carbon footprints in residents
  1. Tez No: 539252
  2. Yazar: ENGİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Doğa ve çevre dışarıdan suni bir etki olmaksızın kendini yenileyebilen bir olgudur. Ancak insanoğlu artan ihtiyaçlarından dolayı doğayı hoyratça kullanmakta ve kendini yenileme şansı bırakmamaktadır. Bu hoyratça kullanımın en önemli göstergesi karbon ayak izidir. Doğaya verilen zararın büyüklüğü karbon ayak izinin büyüklüğü ile orantılıdır. Bu çalışma kapsamında Türkiye şartlarında ortalama bir konutun enerji tüketimine bağlı karbon ayak izi hesabı yapılmıştır ve karbon ayak izi hesaplanarak yenilenebilir enerji kaynaklarının bu ayak izinin azaltılmasındaki önemi incelenmiştir. Karbon ayak izi hesabı yapılırken konutun ısıtma, soğutma vb. gibi enerji tüketimi ihtiyacı hesaplanmış ve bu tüketimin hangi yenilenebilir enerji kaynağıyla ne kadar düşürülebileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nature and environment are a phenomenon that can renew itself without an artificial effect from the outside. However, human beings are using the nature wildly because of their increasing needs and do not have a chance to renew themselves. The carbon footprint is the most important indicator of this grueling use. The magnitude of the natural damage is proportional to the size of the carbon footprint. In this study, a carbon footprint account based on energy consumption of an average residence in Turkey has been modeled and the importance of reducing the footprint of renewable energy sources by calculating carbon footprint has been examined. When the carbon footprint account is made, heating, have been calculated and the extent to which this consumption can be reduced with the renewable energy source has been examined.