Tight binding investigation of graphene nanostructures under magnetic field
Grafen nanoyapıların manyetik alan altında sıkı-bağlanım incelemesi
- Tez No: 539253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TOFFOLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İki boyutlu bir periyodik potansiyel ve bu iki boyuta dik bir manyetik alanın etkisi altındaki elektronlar uzun yıllardır birçok farklı araştırmaya konu olmuştur. Örgü sabiti ve karakteristik manyetik uzunluk ölçeklerinin etkileşimi, Hofstadter kelebeği gibi ilginç olaylara yol açmaktadır. Yapılan çalışmaların büyük bölümü sabit manyetik alanlar üzerine yoğunlaşmıştır. Vektör potansiyelin sağlaması gereken tek şart, bu potansiyelin kapalı döngü integralinin döngüden geçen manyetik akıya eşit olmasıdır. Bu, bilinen bir vektör potansiyel kullanarak çizgi integralleri hesaplamak yerine, bu integrallerin değerlerini tanımlamamızı sağlayan bir ölçü kullanabilmemizi sağlar. Bu ölçüyü kullanarak homojen olmayan manyetik alanları oldukça etkili bir şekilde çalışabiliriz. Bu çalışmada farklı büyüklüklerde altıgensel pul, Y-şekilli bağlantı ve çapraz-şekilli bağlantıların elektronik yapılarını inceliyoruz. Sonuçlar Fermi seviyesi üzerinde manyetik alanın uygulandığı konumlarda lokalize yeni durumların ortaya çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electrons moving under the effects of a two dimensional periodic potential and a magnetic field perpendicular to this two dimensional plane has been the focus of many different studies for a long time. The interplay between the two length scales in this problem, lattice constant and the characteristic magnetic length, results in interesting phenomena such as the Hofstadter's butterfly. The bulk of the studies done so far has focused on uniform magnetic fields. The only requirement for the vector potential is that its closed loop integral resulting in the correct flux piercing through the loop. This allows us to use a rather unconventional gauge where we set certain values for the line integrals instead of solving the line integrals with a known vector potential. Using this gauge, we can study the effects of inhomogeneous fields in a very efficient way. The electronic structures of hexagonal flakes, Y-shaped junctions and cross-shaped junctions of different sizes have been studied using tight-binding method and the optimal gauge. The results show emergence of new states around the Fermi level localized on the lattice sites where the magnetic fields are applied.