Tirotoksikoz ayırıcı tanısında ARFI (Acoustıc radiation force ımpulse) elastografi'nin değeri
The value of acoustic radiation force impulse elastography (ARFI) in the diagnosis of thyrotoxicosis
- Tez No: 539288
- Danışmanlar: DOÇ. FEYZA YENER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve amaç: Tirotoksikoz saptanan hastalarda kesin tanıya gitmek için sıklıkla nükleer tıp tetkiklerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu tetkiklerin; maliyetinin yüksek olması, radyasyon maruziyeti oluşturması, yeterince yaygın olmaması gibi kısıtlayıcı yönleri bulunmaktadır. Bu nedenle daha düşük maliyetli ve daha yaygın olabilecek yeni tetkik yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, ARFI (Acoustic Radiation Force Impulse) elastografi tetkikinin, tirotoksikoz ayırıcı tanısındaki değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya S.B.Ü. Şişli Hamidiye Etfal S.U.A.M. İç Hastalıkları Polikliniği ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, tirotoksikoz saptanan 64 hasta alınmıştır. Hastalar graves hastalığı (GH), subakut tiroidit (SAT) ve hashimoto tiroiditi hipertiroidi evresi (HT) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır.Hastaların her iki tiroid lobu parankiminde altı farklı yerden ölçüm yapılmıştır. Hasta gruplarının ARFI elastografi ile yapılan ölçümlerinin ortalamaları (mARFIv) karşılaştırılmıştır. Hasta gruplarının mARFIv değerleri, tiroid fonksiyon testleri sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca GH grubunun mARFIv değeri, I-131 tiroid uptake testi değerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In patients with thyrotoxicosis, nuclear medicine studies are often needed to make a definite diagnosis. However, these tests have limitations such as high cost, radiation exposure, and not widespread enough. Therefore, there is a need for new research methods that may be lower cost and more common. The aim of this study was to investigate the value of ARFI (Acoustic Radiation Force Impulse) elastography in the differential diagnosis of thyrotoxicosis. Materials and methods: A total of 64 patients with thyrotoxicosis who were admitted to the Department of Internal Medicine and Department of Endocrinology and Metabolism, Universty of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Campus were included in the study. The patients were divided into three groups as graves' disease (GH), subacute thyroiditis (SAT) and hashimoto thyroiditis hyperthyroidism stage (HT). Sixt measurements were performed in both thyroid lobes of all patients. The mean of the measurements of these groups by ARFI elastography method (mARFIv) was compared with each other. In addition, mARFIv was compared with the results of thyroid function tests of the patient groups. mARFIv values was compared with the uptake values of the I-131 thyroid uptake test in GH group.