Kutanöz yanık yara iyileşmesinde titanyum tüpte hazırlanmış trombositten zengin fibrinin etkileri : Deneysel çalışma
Efficacy of titanium-prepared platelet-rich fibrin in cutaneous burn wound healing: An experimental study
  1. Tez No: 539289
  2. Yazar: MUSTAFA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET URALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dünya genelinde sık karşılaşılan bir travma şekli olan kutanöz yanık yaralarında, otolog olarak hazırlanan, içeriğindeki sitokinler, büyüme faktörleri ve yapısındaki fibrin ile iyileştirici biyomateryal olarak adlandıran titanyum tüpte hazırlanmış trombositten zengin fibrinin etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, her iki grup 8 adet denek içerecek şekilde 16 adet Yeni Zelanda tipi beyaz erkek tavşan ile yapıldı. Her iki gruptaki tavşanların sırt bölgelerine 2 adet 1X1 cm genişliğinde 2. derece kutanöz yanık yarası oluşturuldu. Birinci grup deney grubu olarak belirlendi ve yanık oluşturulan alana kulak veninden alınan venöz kanın titanyum tüpte santrifüj edilmesi ile elde edilen fibrin matriks ile pansuman yapıldı. Kontrol grubuna ise serum fizyolojik emdirilmiş gazlı bez ile pansuman yapıldı. Oluşturulan yanık alanlarının 7., 10.ve 14. günde resimleri çekildi ve iyileşme oranları belirlendi. 14. günde tavşanlar sakrifiye edildikten sonra yanık alanları eksize edildi ve 'Hemotoksilen Eozin' yöntemi ile boyanarak histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Ortalama yara iyileşme oranları 7. günde titanyum tüpte hazırlanmış trombositten zengin fibrin(T-TZF) uygulanan grupta %43.2 ± 12.9 ve kontrol grubunda %16.2± 12.0, 10. günde T-TZF uygulanan grupta %59.4±12.7 ve kontrol grubunda %29.3±12.2, 14. günde ise T-TZF uygulanan grupta %95.5±5.3 ve kontrol grubunda %74.2±16.0 olarak ölçüldü. Gruplar arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı ölçüldü (p˂0.001).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of platelet-rich fibrin which is prepared autologously in the titanium tube, contains cytokines, growth factors and fibrin in their structure, as a curative biomaterial in cutaneous burn wounds, a form of trauma commonly seen worldwide. Materials and Methods: This study was carried out with 16 New Zealand type white male rabbits, each group containing 8 subjects. Two 1x1 cm wide 2nd degree cutaneous burn wounds were created in the back areas of the rabbits in both groups. The first group was determined as the experimental group and the dressing was performed with the fibrin matrix obtained by centrifuging the venous blood from the ear vein in the titanium tube. The control group was dressed with saline impregnated gauze. On the 7th, 10th and 14th day of the burned areas, pictures were taken and recovery rates were determined. On the 14th day after the rabbits were sacrificed, the burnt areas were excised and stained with the 'Hemotoxylin Eosin' method and evaluated histopathologically. Results: The mean wound healing rates were 43.2 ± 12.9% in the T-PRP group and 16.2 ± 12.0% in the control group on the 7th day, 59.4 ± 12.7% in the TPRF group and 29.3 ± 12.2% in the control group at the 10th day, 95.5 ± 5.3% in the T-PRF group and 74.2 ± 16.0% in the control group on the 14th day. The difference between the groups was statistically significant (p˂0.001).