Analysis of a dedicated flexible manufacturing system with closed loop layout
Kapalı devre esnek üretim sistem analizi
- Tez No: 539323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADALET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, kapalı devre düzene sahip özel bir esnek üretim sistemi ile ilgilidir. Üretim sistemi, kapalı düzende konveyör üzerinde hareket eden, farklı işlem sürelerine sahip farklı parça türlerinden oluşur. Sistemdeki dinamikleri ve etkileşimleri göstermek için analitik bir model önerilmiştir. Model doğrusal olmadığı için ve rasgele makine arızalarını önemsemediğinden, sistemin uygun bir analizini yapabilmek için ayrıntılı bir simülasyon modeli geliştirilmiştir. Amaç, sistemin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için en iyi konfigürasyonu bulmaktır. Farklı konfigürasyon ayarlarını temsil eden bir dizi senaryo değerlendirilmiş ve hedefe göre karşılaştırılmıştır. Simülasyon modelleri ile birlikte kullanılan mevcut optimizasyon yöntemleri ve araçları ele alınmış ve en iyi çözümü bulmak için kullanılmıştır. Sonuçları tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study concerns with a dedicated flexible manufacturing system with closed loop layout. The production system consists of different types of parts with different processing times moving on the closed loop conveyor. An analytical model is proposed to show the dynamics and interactions in the system. Since the model is nonlinear and ignores random machine failures, a detailed simulation model has been developed to be able to make a proper analysis of the system. The objective is to find the best configuration in order to maximize the throughput of the system. A number of scenarios representing different configuration settings have been evaluated and compared with respect to the objective. Existing optimization methods and tools, which are used along with simulation models, have been addressed and used to find the best solution. The results have been discussed and recommendations have been made for future work.