Parametrik ve parametrik olmayan değişim noktası analizi
Parametric and nonparametric change point analysis
  1. Tez No: 539324
  2. Yazar: MUSLU KAZIM KÖREZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KINACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Değişim noktası (change-point) problemi, bir rasgele sürecin karakteristik özelliklerinde meydana gelen değişimlerin saptanmasını ele alan bir problemdir. Rasgele sürecin aşamalarında tek bir noktada veya birden çok noktada (epidemik) değişim yaşanabilir. Bu tez çalışmasında, hem tek değişim hem de epidemik değişim durumu parametrik ve parametrik olmayan yöntemler açısından değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, değişim noktası problemi tanımlanmış ve literatür taraması ile okuyuculara kaynak sağlanmıştır. İkinci bölümde, tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan temel kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümde değişim noktasıyla ilgili sırasıyla parametrik ve parametrik olmayan testler ele alınmıştır. Bu bölümlerde ele alınan testler tekrarlı gözlemler durumuna uyarlanmış, ayrıca farklı dağılımlar için testler genişletilmiştir. Ayrıca, simülasyon çalışmaları yardımıyla farklı senaryolar altında testlerin güç karşılaştırmalara yapılmıştır ve gerçek veri uygulamaları ile sonuçlar desteklenmiştir. Beşinci bölümde, üçüncü ve dördüncü bölümde elde edilen sonuçlara ilişkin genel yorumlar yapılarak, tez için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Change-point problem is a problem that addressed the detection of changes occurring in the characteristics of a random process. At the stages of the random process, a single or multiple (epidemic) points can change. In the thesis study, both single change and epidemic change status are evaluated in terms of parametric and nonparametric methods. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the problem of change-point is defined and the literature is provided to the readers by the literature review. In the second chapter, the basic concepts to be used in other parts of the thesis are explained. In the third and fourth chapters, the parametric and nonparametric tests related to the change point are discussed. The tests discussed in these chapters are modified to the case of repeated observations, and tests are extended for different distributions. In addition, power comparisons of the tests are performed under different scenarios with the help of simulation studies, and the test results are supported with real data applications. In the fifth chapter, general comments on the results obtained in the third and fourth chapters are made and suggestions for the thesis are presented