Otel seçimli gezgin satıcı problemi için yeni matematiksel modeller
New mathematical models for the traveling salesman problem with hotel selection
- Tez No: 539322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma kapsamında Gezgin Satıcı Problemi (GSP)'nin bir çeşidi olan Otel Seçimli Gezgin Satıcı Problemi (OSGSP) ele alınmıştır. Klasik GSP başlangıç noktası ve bitiş noktası aynı olmak üzere tüm müşterilere en kısa yol veya zaman içinde uğramayı hedefler. Ele alınan problemin farkı ise müşterilerin gün içinde belirlenen bir zaman kısıtına göre ziyaret edilmesi ve her günün bir otelde sonlanmasıdır. Tüm müşterilere uğrama zorunluluğu bulunmaktadır. OSGSP'nin amacı toplam gün sayısını ve seyahat uzunluğunu enküçükleyen rotanın belirlenmesidir. Süre kısıtları dahilinde gün içerisinde yapılan seyahate gezi ve bu gezilerin birleşiminden oluşan çevrime ise tur adı verilmektedir. Her gezi kendisinden önceki gezinin tamamlandığı otelden başlar. Bu tez sonucunda literatürde yer alan matematiksel modeller dışında üç yeni model önerilmiştir. Önerilen yeni modeller ile literatürde yer alan mevcut iki modelin performans karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study Traveling Salesman Problem with Hotel Selection (TSPHS) is discussed which is a variant of Traveling Salesman Problem (TSP). The TSP aims to visit all customers in the shortest way or time, with the same start point and end point. The difference of the TSPHS is that the customers are visited according to a time constraint determined during the day and each trip in a day ends in a hotel. All customers must be visited. The purpose of TSPHS is to determine the total number of days and the length of the trip that minimizes travel length. In terms of time constraints, the tour is a combination of daily trips. Each trip starts from the hotel where the previous trip was completed. As a result of this study, three new models were proposed. The performance of the existing two models in the literature was compared with the proposed new models.