Evde sağlık uygulamaları için enerji verimli nesnelerin interneti protokolü
An energy efficient iot protocol for healthcare at home
  1. Tez No: 539327
  2. Yazar: MİRAÇ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nesnelerin Internet'iyle hayatımızın bir parçası haline gelen giyilebilir teknolojiler giderek yaygınlaşmaktadır. Nesnelerin Internet'i ağında büyük bir yeri olan bu cihazların çoğu düşük kapasiteli pillerle uzun süre çalışmaları gerekmektedir. Bu çalışmada evde sağlık uygulamaları için kullanılan hasta duyargalarının enerji verimli olarak Internet'e veri aktarması hedeflenmektedir. Toplanan veriler evde bulunan Internet'e bağlı bir kablosuz ağ geçidi yardımıyla bir bulut servisine iletilecektir. Geliştirilen yöntemler sayesinde düşük güçlü, uzun mesafede haberleşebilen ve yüksek kararlılığa sahip bir evde sağlık uygulaması gerçekleştirmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Wearable technologies, which have become a part of our Daily lives, are becoming increasingly widespread. Most of these devices, which have a large place in the Internet of Things, are required to work with low capacity batteries for a long time. In this study, it is aimed to transfer the energy of the patient sensors used in home health applications to the servers located in the Internet efficiently. The collected data will be transmitted to a cloud service via a wireless gateway at home. Thanks to the developed methods, it will be possible to realize a low-power, long-distance communication and high-stability home healthcare practice.