Butik otel kavramının Gaziantepte'ki örneklerüzerinden değerlendirilmesi
The concept of boutique hotels evaluation in Gaziantep
  1. Tez No: 539326
  2. Yazar: FEYZA KERVANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTINOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Turizm, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Tourism, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma; konaklama yapılarının değişmesiyle ortaya çıkan Butik Otel kavramının yönetmeliğe göre açıklanmasını, literatürdeki yetersiz tanımlar ve alternatif belgelendirme sebebi ile yaşanılan problemleri anlatmaktadır. Farklı butik otel tanımları ve butik otel olabilmek için bulunması gereken kriterleri açıklayıp, bu kriterleri seçilen butik otel örnekleri üzerinden değerlendirme yapmayı hedeflemektedir. Bu değerlendirmeye göre, dünyadaki butik otel tanımı ve örneklerine bakılarak gerçek bir butik otelin barındırması gereken özelliklerden yalnızca birkaçının var olması orayı butik otel yapmayacağı bir gerçektir. Literatürdeki tanımlamaların netleşmesi ve tek birimden belgelendirme ile sadece Turizm Bakanlığına bağlı butik otellerin varlığı hem tanım hem de denetlenme açısından tutarlılık sağlayıp turizm açısından da yanlış seçimleri ortadan kaldıracak ve kullanıcıların da bilinçli tercih yapmasını sağlayacaktır. Gaziantep'teki son yıllarda artan turist sayısıyla ortaya çıkan konaklama ihtiyacı ve alternatif olarak geleneksel yapılardan dönüştürülen butik otel sıfatıyla işletilen konaklama yapılarının, Turizm Bakanlığının belirlediği butik otel standartlarından hangilerini barındırdığı incelenerek, butik otel sınıfına girip girmedikleri araştırılmıştır. Gaziantep,2019
Özet (Çeviri)
This work; explaining the concept of Boutique Hotel by changing the accommodation structures according to the regulation, inadequate definitions in the literature and the problems encountered due to alternative certification. Describes different boutique hotel definitions and criteria to be a boutique hotel and aims to evaluate these criteria through the selected boutique hotel examples. According to this assessment, considering the definition and examples of the boutique hotel in the world, it is a fact that there are only a few of the features that a real boutique hotel has to host and that it will not make it a boutique hotel. The clarification of the definitions in the literature and certification from one unit and only the existence of boutique hotels affiliated to the Ministry of Tourism will ensure consistency in terms of both definition and supervision and eliminate the wrong choices in terms of tourism and will enable the users to make conscious choices. The need for accommodation in Gaziantep with the increasing number of tourists in recent years and boutique hotels converted from traditional buildings, which are determined by the Ministry of Tourism, which belongs to the standards of boutique hotels, boutique hotel class or not were investigated. Gaziantep,2019