Arduino ile güneş enerjili sera otomasyonu
Solar energy greenhouse automation with arduino
  1. Tez No: 539354
  2. Yazar: YASİN AYGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYCAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma ile şehir elektrik şebekesinin olmadığı ve yerleşim yerlerinden uzak alanlarda sera ortamlarının denetlenmesine de olanak sağlayan, gömülü sistem tabanlı, düşük maliyetli ve internet kontrollü bir sera otomasyon sistemi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan bu sistem ile bir sera ortamı içerisindeki sıcaklık, toprak nemi vb. parametreler ölçülmekte, gerçek zamanlı olarak takibi yapılmakta ve seranın ihtiyaç duyduğu kontrol işlemleri (lambalar, su motorları vb.) gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda sera içerisinden toplanan hava sıcaklığı, hava bağıl nemi, toprak nemi, ışık miktarı gibi verilerin, bir web arayüzüne aktarılarak kullanıcılar tarafından internet ortamından izlenebilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede, web arayüzü ve cep telefonunda bulunan bir yazılım kullanılarak sisteme müdahale edebilme ve sera sistemini kontrol edebilme imkanı sağlanmıştır. Oluşturulan veri tabanı sayesinde kullanıcıların sera parametrelerinin zamana bağlı değişimlerini inceleyebilmesini sağlayan grafiksel bir arayüz oluşturulmuştur. Günün 24 saati sera kontrolü ve takibi yapılarak insan gücünden ve sudan tasarruf sağlanması ile sistemin kullanılabilirliğini artırmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this work; a greenhouse automation system that is embedded system designed, low cost, internet based and also allowing monitoring of greenhouse environments in areas away from settlements where there is no electricity network, is presented. With the system designed; the parameters like temperature, soil moisture etc. are measured, real-timely tracked and control operations needed by the greenhouse (lamps, water motors, etc.) may be carried out. At the same time, the data like greenhouse temperature, air humudity, soil moisture, the amount of light, etc. is transferred to a web interface with the aim of being monitored by users on the internet environment. Thus, by using the web interface and mobile software it is made possible to intervene in the system and control the greenhouse system. A graphical interface has been created that allows users to examine the time-dependent changes of greenhouse parameters. It is aimed to increase the usability of the system by saving the man power and water by controlling and monitoring the greenhouse 24 hours a day.