Hydraulic design of Borland fish lock for Ordu Turnasuyu hydro electric power plant
Ordu Tunasuyu hidroelektrik santrali Borland balık geçidi hidrolik tasarımı
- Tez No: 539355
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Balık geçitleri, su organizmalarının barajlar ve regülatörler gibi göç etmesine engel olan memba ve mansap göçlerini kolaylaştıran yapılardır. Balık geçiti, nehirlerin boyuna bağlanabilirliğini sağlamak için en yaygın ve güvenilir yoldur. Teknik balık geçitleri, doğala benzer balık geçitleri, balık eklüzleri ve balık asansörleri gibi günümüzde uygulanmakta olan birçok balık geçiti türü bulunmaktadır. Bu çalışmada, esas olarak doğala benzer balık geçitleri, teknik balık geçitleri ve balık asansörleri olarak adlandırılan tüm balık geçiti türleri hakkında genel bilgiler verilecek ve Borland Balık Eklüzleri detaylı olarak incelenecek ve anlatılacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, yüksek bir baraj veya regülatör için balık geçiti tasarlamanın zorluklarını vurgulamak ve Ordu İli' nde yapılması planlanan Turnasuyu Nehri üzerinde kurulacak olan Turnasuyu Hidroelektrik Santrali Projesi için tüm detayları ile daha önce Türkiye' de hiç yapılmamış olan Borland Balık geçidi tasarlamaktır. Ayrıca tasarım parametrelerinde varsayımlar yapabilmek ve alabalıkgillerin davranışını anlamak için daha önce yapılan detaylı araştırma çalışmaları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fish passes are facilitates that enable the migration of aquatic organisms over obstructions to upstream or downstream or both direction. Construction of a fish pass is the most common and reliable way for restoring the longitudinal connectivity of rivers. There are many types of fish passes that are being applied at present such as technical fish passes, close to nature type fish passes, fish locks and fish lifts. In this study general information about all types of fish passes mainly titled as close-to-nature types of fish passes, technical fish passes and fish lifts will be given and Borland Fish Locks will be investigated and mentioned in detail. The main purpose of this study is to emphasize the challenges of designing a fish pass for a high height dam or weir and to design a Borland fish lock, which has never been done before in Turkey, for Turnasuyu Hydropower Plant Project which will be installed on Turnasuyu River in Ordu. Also research studies that were done before were investigated in detail to understand the behavior of salmonids in order to make assumptions for the design parameters.