An optimized solar power plant monitoring and control system using iot
Iot kullanarak optimize edilmiş bir güneş enerjisi izleme ve kontrol sistemi
  1. Tez No: 796236
  2. Yazar: SAMIDER ABDULABBAS FADEK AL-MANKOSHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Güneş ışığı ile çalışan şarj cihazları, güneş kaynaklı enerjiyi tamamen elektrik enerjisine çevirmek için son zamanlarda daha iyi bilinir hale geldi. Güneş enerjisiyle çalışan şarj cihazları, güneş odaklıdan elektrik enerjisine dönüşümü artırmak için güneşin karşısına yerleştirilmelidir. Buna göre güneş alanlarını takip etmek ve güneş enerjili şarj cihazını yerleştirmek esastır. Bu girişimin amacı, güneşin yerini belirlemeye uygun programlanmış bir küresel konumlandırma çerçevesi yapmaktır. Küresel konumlandırma çerçevesi, en aşırı enerji dönüşümü için güneş enerjisiyle çalışan şarj cihazını sürekli olarak güneşin karşısına yerleştirecektir. Bu çerçevedeki sensörler fotoğraf dirençleri olacaktır. Çerçeve, ışık sensörleri, bir mikro denetleyici, bir doldurma motoru çerçevesi ve güneş ışığıyla çalışan bir şarj cihazı içerecektir. Temel ışık sensörleri LDR'ler olacaktır. Güneş enerjili şarj cihazını barındıracak tasarıma iki servo motor birleştirilecek. Arduino programı mikrodenetleyiciye aktarılacaktır. LDR'ler kendilerine çarpan ışığın miktarını tanır. Dört LDR vardır: üst, taban, sol ve sağ. Uydurma LDR'ler daha fazla ışık alırsa, servo bu şekilde hareket edecektir. Çerçevemiz, küresel konumlandırma çerçeveleri olmayan güneş ışığına dayalı şarj cihazlarından %40'a kadar daha fazla enerji üretecektir.
Özet (Çeviri)
Sunlight powered chargers have become more well known lately for switching sun-oriented energy over completely to electrical energy. Sun powered chargers should be situated opposite to the sun to augment transformation from sun oriented to electrical energy. Accordingly, following the area of the sun and it are basic to situate the sun powered charger. The objective of this undertaking is to make a programmed global positioning framework fit for deciding the place of the sun. The global positioning framework will situate the sun powered charger opposite to the sun consistently for most extreme energy transformation. Sensors in this framework will be photograph resistors. The framework will incorporate light sensors, a microcontroller, a stuff engine framework, and a sunlight powered charger. The essential light sensors will be LDRs. Two servo engines will be joined to the design that will house the sun powered charger. The Arduino program will be transferred to the microcontroller. LDRs recognize how much light that strikes them. There are four LDRs: top, base, left, and right. If the fitting LDRs get all the more light, the servo will move that way. Our framework will create up to 40% more energy than sunlight-based chargers without global positioning frameworks.