Petrol kalıntısının yapı ve dönüşüm reaksiyonlarının nitelik ve moleküler düzeyde modellenmesi
Attribute-based and molecular modeling of petroleum resid structure and reactions
- Tez No: 539380
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Petrol kalıntısı yapısı 19 adet nitelik dağılımı ve ayrıca 100.000 adet molekül ile modellenmiştir. Kullanılan niteliklerin bir kısmı ilk defa bu tez ile tanıtılmıştır. Molekül üretiminde daha önceki algoritmalardan farklı olarak özenle seçilen çeşitli temel molekül yapıları ilk kez kütüphaneye eklenerek modelde kullanılmıştır. Olası olmayan moleküllerin elenmesi için özgün bir yöntem kodlanmıştır ve molekül eleği olarak adlandırılmıştır. Analitik verileri ışığında bir optimizasyon döngüsü ile oluşturulan 100.000 molekül teker teker olasılıksal yöntem ile reaksiyona sokulmuştur. Deneysel sonuçlara oldukça yakın değerler veren bu yöntemin işlem süresi 230.000 saniyedir. Nitelik düzeyinde reaksiyon modeli ayrıca kodlanmıştır. Ürün verimleri hata payları nispeten yüksek olan bu yöntem 30 saniyede çözülmektedir.
Özet (Çeviri)
19 attributes and 100,000 molecules were used to model petroleum resid structure. Some of the attributes were introduced to the literature with this thesis. Different from the previous algorithms, carefully selected core structures, added to library during the molecule generation step. In order to eliminate improbable molecules, a novel method was coded and named as molecule sieve. 100,000 molecules were generated with the guidance of an optimization routine; these molecules were reacted one by one through a stochastic method. Compared to experimental values very close predictions achieved by this method, which needs 230,000 seconds of processing time. An attributed-based reaction model was coded independently. Error percentages of product yields were found to be relatively high with this method, which needed only 30 seconds of processing time.