İntrauterin büyüme ve gelişme geriliği veya preterm doğum olan gebeliklerde maternal serum ve umblikal kord kanı leptin düzeylerinin saptanması ve bebek doğum ağırlığına etkilerinin belirlenmesi
The effects of maternal serum and umbilical cord blood leptin concentrations on neonatal birth weight in intrauterine growth restricted and preterm fetuses
- Tez No: 539379
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ DANIŞMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Leptin esas olarak vücut ağırlığının regülasyonunda ve enerji hemostazında rol oynayan bir hormondur. Yapılan pekçok çalışmada leptinin fetal ve neonatal gelişim üzerinde de önemli rolü olduğunu düşündüren sonuçlara ulaşılmıştır. Yaptığımız çalışmada maternal serum leptin seviyesinin vücut yağ oranı ile korele olduğunu bulduk. Maternal serum leptin düzeyi ile fetal ağırlık ve kord kanı leptin düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptayamadık. Preterm ve normal gelişim gösteren fetuslarda fetal ağırlık ile kord kanı leptin düzeyi arasında anlamlı pozitif bir ilişki saptadık. Çalışmamızdaki gelişme geriliği olan grupta ise doğum sırasındaki strese bağlı hipoksiye yanıt olarak plasental leptin üretiminin ve salınımının artmış olabileceğini ve bunun da maternal serum ve fetal kord kanı leptin düzeylerinin artmasına yol açabileceği sonucuna vardık. Gelişme geriliği olan fetuslarda kord kanı leptin düzeyi ile fetal ağırlık arasında anlamlı bir ilişki bulamadık. Leptinin, fetal yağ kütlesi kontrolü yanında akut stres hormonu olarak da görevi olabilir. Hipoksik olmayan koşullarda bu fetuslarda da leptin düzeyi daha düşük ve fetal ağırlıkla korele olabilir. Yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar ve literatürdeki diğer çalışmalara baktığımızda çok çelişkili sonuçlar bulunmasına rağmen leptinin fetal ve neonatal gelişim üzerinde önemli etkileri olduğu kabul edilmektedir. Daha ileri düzeyde ve daha geniş hasta populasyonlarıyla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Leptin is a polypeptide hormone, responsible for the regulation of body weight and energy homeostasis. Previous studies reported that leptin also has an effect on fetal and neonatal growth. We found that maternal serum leptin level has a positive correlation with body fat ratio. there was not a significant correlation between maternal serum leptin levels with neonatal birth weight and cord blood leptin concentrations. There was a positive correlation between the cord blood leptin concentrations and neonatal birth weight in preterm infants that are appropriate for gestational age. We concluded that the stress condition during parturition in the growth restricted group may induce the leptin production due to the hypoxic state which is supposed to increase the concentrations of maternal serum and cord blood leptin levels. In the growth restricted group, there was not a correlation between cord blood leptin levels and neonatal birth weight. Leptin may have a role in stress response besides regulating fetal fat mass control. In non-hypoxic conditions, leptin level may be less and may correlate with neonatal birth weight in these fetuses. Although speculative results are reported for leptin, it is proved that leptin has an important role in fetal and neonatal growth. Further studies on larger population size are warranted to validate our results.