Supramoleküler uygulamalar için bazı poli benzenoid moleküllerin sentezi ve türevlendirilmesi
Synthesis and derivatization of some poly benezoid molecules for supramolecular applications
- Tez No: 539394
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez kapsamında, tetrabromobenzenden çıkılarak hekzabromotriepoksitrinaftilen trimerleri syn-194 ve anti-194 çok yüksek verimle sentezlendi ve diastereoselektif olarak syn trimer çok yüksek oranda elde edildi. Trimer karışımının deoksijenasyonu ile kantitatif verimle sentetik potansiyeli yüksek trinaftilen yapısına geçildi. Yine trinaftilen, benzobarrelenin syn/anti-221 trimer karışımının tetrazin ile DA/rDA tepkimesi sonucu yüksek verimle ve tek ürün olarak elde edildi. Bunun yanı sıra 1,6-metano[10]annulen 26 ile benzin ara ürünün tepkimesinden elde edilen katılma ürünün tetrazin ile tepkimesi incelendi. Diğer yandan literatürde çok geniş yelpazede kullanım alanı bulan, azepin çekirdeği içeren N-sübstitüe dibenzoazepinler sentezlenerek tetrazin türevleri ile tepkimeleri incelendi ve bir seri katılma ve yükseltgenme ürünleri elde edildi. Son kısımda ise dibenzosuberondan çıkılarak bir seri dihidropiridazin-dibenzosuberenon türevli boyar maddeler sentezlendi. Yapılan UV-Vis titrasyonlarında ve çıplak göz denemelerinde özellikle de elektron çekici sübstitüentlerin bağlı olduğu DET katılma ürünlerinin florür anyonuna karşı çok yüksek afinite gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, hexabromotriepoxytrinaphthylene trimers, syn-194 and anti-194 were synthesized in very high yield by starting from tetrabromobenzene and syn-trimer was obtained with high diastereoselectivity. Trinaphthylene which has high synthetic potential was obtained in quantitative yield via deoxygenation of the trimers mixture. Trinaphthylene was also obtained as the sole product in high yield via the DA and a tandem sequence of rDA reactions of tetrazine with a mixture of syn-221 and anti-221 of benzobarrelene. In addition to this, the reaction between tetrazine and addition product 226, which was obtained through the reaction of 1,6-methano[10]annulene 26 with benzyne intermediate, was investigated. Apart from this, N-substituted dibenzoazepines including azepine nucleus, which has wide range application in literature, were synthesized and their reactions with tetrazine derivatives were investigated. From these reactions, a series of addition and oxidation products were obtained. In the last part of this thesis, a series of dihydropyridazine dibenzosuberenone-derived dye molecules were synthesized by starting from dibenzosuberone. It was observed that especially the DET-adduct products containing EWGs have higher affinity for the fluoride anion in UV-Vis spectroscopic titrations and naked-eye experiment.