Dibenzosuberenon temelli dihidropiridazin türevi yeni tip boyar maddelerin sentezi, kemosensör ve kromik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of dibenzosuberenone based dihydropyridazine derivative new type dyes, investigation of chemosensor and chromic properties
  1. Tez No: 539393
  2. Yazar: RAMAZAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez çalışmasında değişik fonksiyonel grupların bağlı olduğu tetrazinlerin dibenzosuberenon ile invers-Diels Alder siklo katılmaları sonucu dihidropiridazin türevi yeni bir boyar madde sınıfı sentezlendi. Bu boyar maddelerden bazıları flor anyonunun seçici olarak tayin edilmesinde kullanıldı. Yapılan spektroskopik çalışmalar bunların flor anyonuna karşı yüksek duyarlılık gösterdiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca bu dihidropiridazinlerin termal şartlarda ve UV lambası altında spiro ve yükseltgenme bileşiklerine dönüşerek renk değiştirdikleri görüldü. Ek olarak dibenzosuberenon ve dibenzosuberenonun karbonil grubundan türetilen kinon moleküllerinin bazı potansiyel biyolojik aktif piridazin ve pirol analogları başarıyla elde edildi. Tez çalışmasının diğer bir kısmında ise 3-siklohekzen-1-karboksilik asite tetrazinlerin katılması ile piridazin ve pirol türevi dopamine benzer hetereosiklik aminotetralinlerin sentezi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new class of dihydropyridazine derivative dyes were synthesized by invers-Diels Alder cycloaddition reactions between dibenzosuberenone and tetrazines which bear various substituents. Some of the dyes were used for the selective detection of fluoride and spectroscopic studies have revealed a high sensitivity toward this ion. In addition, upon heating and/or under UV-illumination were dihydropyridazines obtained by the addition of tetrazines with various substituents to dibenzosuberenone transformed into spiro compounds and related oxidation products, accompanying a colour change. Some potentially biologically active pyridazine and pyrrole analogs of dibenzosuberenone and quinone molecules derived from the carbonyl group of dibenzosuberenone were also obtained. Finally, pyridazine and pyrrole derivatives of heterocyclic aminotetralins similar to dopamine were synthesized via cycloaddition of 3-Cyclohexene-1-carboxylic acid with tetrazines.