Kent mekanlarında bazı odunsu dış mekan bitkileri üzerinde yapılan aydınlatmalarda ışık ve renk tercihlerinin belirlenmesi
Determination of light and color preferences of lighting works on some wood outdoor plants in urban spaces
- Tez No: 539399
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Aydınlatma, uygun miktarda görüşün sağlanması, gündüz vakti göze çarpmayan nesnelerin aydınlatma elemanları yardımı ile dikkat çekici hale getirilmesi, aynı zamanda güvenlik unsurlarının dikkate alınmasıyla görsel hoşluğun ortaya konmasını sağlar. Aydınlatma, hem yapı da hem bitkide uygun teknik ve renklerin seçilmesiyle yapıldığı takdirde ortaya büyüleyici peyzajlar çıkarır. Renk, görsel algılamaya etki eden unsurlardan biridir. Duyulara daha yakından etki ederek bireylerin ruhlarında değişimlere sebebiyet vermektedir. Bu çalışma, Erzurum kentinde yapılmış bitki düzenlemelerinde suni aydınlatmada hakim rengin yeşil olmasının ve alternatif gece aydınlatma renklerinin kullanılmasının bireyler üzerindeki etkilerini araştırmak, hangi bitkiye nasıl ve hangi renkte, hangi ışık şiddetinde, aydınlatılma yapılması gerektiği konusunda bir alt yapı oluşturması amacı ile yapılmıştır. Bu kapsamda, çalışma alanları belirleyerek bu alanlardan seçilen bitkilere mavi, yeşil, amber ve kırmızı renklerinde armatürlerle aydınlatılma yapılmıştır ve anket çalışmaları uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS 20 istatistik analiz programında değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarına göre bitki tasarımlarında yeşil rengine ilave renklerin kullanılabileceği, yapılmak istenen tasarıma göre ışık şiddetinin ayarlanabileceği, bitki yapısına göre renk tercihlerinde bulunulabileceği, renkli bitki aydınlatmasının kent imajını geliştireceği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lightening , ensuring the appropriate amount of view, making unobtrusive objects in the daytime noticeable with the help of the lighting elements, at the same time, taking into account the security elements provide visual enjoyment.Lightening, both in the structure and the plant by selecting the appropriate technique and colors in the appearance of enchanting landscapes. Color is one of the factors that affect visual perception. Affects the souls of individuals more closely by affecting the senses. This study was carried out in order to investigate the effects of the green color on the artificial lighting and the use of alternative night lighting colors on the individuals in the plant arrangements made in Erzurum and to create a background on which plant, which color, light intensity and lightening should be done. Within this scope, the study areas were selected and the plants selected from these areas were illuminated with lights in blue, green, amber and red colors and a survey was conducted. The results of the survey were evaluated by SPSS 20 statistical analysis program. According to the results of the survey, it was found that additional colors could be used in green color in plant designs, light intensity could be adjusted according to desired design, color preferences could be made according to plant structure, and colored plant lighting would improve the urban image.