Antitümör ve antioksidant özellikli tripeptid yüklü polimerik nanopartiküllerin geliştirilmesi
Development of polymeric nanoparticles loaded antitumor and antioxidant tripeptide
- Tez No: 539398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA KECEL GÜNDÜZ, DR. YASEMİN BUDAMA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Bioengineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İlaç taşıyıcı sistemlerden biri olan nanopartiküller, kontrollü salıma imkân vermeleri ve farklı yöntemlerle hazırlanmaları gibi birçok etkin madde için dizayn edilebilmeleri açısından pek çok avantaja sahiplerdir. Bu tez çalışmasında; anti-oksidant ve anti-tümör özelliklerinin yanı sıra yara iyileştirici, cilt koruyucu özelliklere sahip ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri gözlenen Gly-His-Lys tripeptidinin modellenmesi ve nano-ilaç formülasyonunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, tripeptit yüklü polimerik nanopartiküller sentezlenmiştir. UV-Vis spektroskopisi, dinamik ışık saçılması spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi gibi spektroskopik yöntemlerle ve transmisyon elektron mikroskopisi gibi görüntüleme yöntemiyle ayrıntılı karakterizasyonu yapılmıştır. In vitro salım profili çıkartılmıştır. Enkapsülasyon ve yükleme verimi hesaplanmıştır. In vitro hücre kültüründe sitotoksisitesi değerlendirilmiştir ve in vivo olarak kullanıma uygun olan dozları belirlenmiştir. Ayrıca in silico yöntemler kullanılarak bilgisayar destekli ilaç tasarımı gerçekleştirilmiştir. Nano-ilaç formülasyonunda etkin madde olarak tercih edilen GHK tripeptidinin moleküler mekanik, moleküler dinamik ve kuantum mekaniksel modellemeleri yapılmış ve GHK tripeptidinin vücut içerisine girdikten sonra hedef protein ile etkileşimleri moleküler doking (kenetlenme) yöntemi ile incelenerek günümüzde gelişen bilgisayar destekli akılcı ilaç tasarımına katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles, one of the drug delivery systems, have many advantages in terms of being able to be designed for many active substances such as allowing controlled release and preparation by different methods. In this thesis, it is aimed to model Gly-His-Lys tripeptide, which has wound healing, skin protective properties and positive effects on the nervous system as well as anti-oxidant and anti-tumor properties and to develop nano-drug formulation. In this respect, tripeptide loaded polymeric nanoparticles were synthesized. Detailed characterizations have been carried out by spectroscopic methods such as UV-Vis spectroscopy, dynamic light scattering spectroscopy, FT-IR spectroscopy and transmission electron microscopy. The in vitro release profile was determined. Encapsulation and loading efficiency were calculated. Cytotoxicity in in vitro cell culture was assessed and the suitable doses for in vivo use were determined. In addition, computer-aided drug design was performed using in silico methods. Molecular mechanics, molecular dynamics and quantum mechanical modeling of the GHK tripeptide, which is preferred as an active ingredient in the nano-drug formulation, was performed and the interactions of the GHK tripeptide with the target protein after entering the body were examined by molecular doking method and contributed to the developing computer-assisted rational drug design.