Bingöl ili merkez ilçe köylerinde uygulanan arazi toplulaştırma projesi sonrasında yol ve parsel durumlarının analizi
The analysis of road parcel circumstances following lond-consolidation project carried out in Bingöl and its villages
  1. Tez No: 539401
  2. Yazar: HÜSAMETTİN DÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkemizde tarım arazileri; tarımın işletmelerce ekonomik olarak yapılmasını engelleyecek şekilde bozuk şekilli, yol ağından faydalanamayan, sulama ve drenaj sisteminin uygulanmasını güçleştirici bir durumdadır. Çok parselli ve bütünlükten uzak olan arazilerle üretimin kârlı olması ve işletmenin kâr etmesi oldukça zordur. Belirli bir düzenden ve kullanılabilirlikten uzak arazilerin üretim, mekanizasyon, işçilik masrafları ve tarla içi geliştirme hizmetlerinden faydalanma oranı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu sorunun çözümlenmesi ise, kırsal alanda geniş kapsamlı bir arazi düzenlemesine gidilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada Bingöl İli Merkez İlçesine bağlı Ekinyolu, Sarıçiçek, Yeniköy, Dik, Gözeler, (ve İncesu), Çeltiksuyu, Büyüktekören, Garip, Kumgeçit, Güveçli, Ormanardı, Çayağzı, Kılçadır, Gümüşlü ve Erdemli köylerinde uygulanmış olan arazi toplulaştırma projesi sonrasında köydeki yol ve parsel durumları önceki koşullara göre değerlendirilecektir. Proje sonrası parsel sayısında, şeklinde, ortalama parsel alanında, parseller arasındaki yol güzergâhlarında ve güzergâh uzunluklarında meydana gelen olan değişimler belirlenmiştir. Bu değişimlerin, kırsal alandaki tarımsal faaliyetlere getireceği avantajlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonunda, proje sahasının yeni mülkiyet haritası oluşturulmuş, proje sahasındaki toplam parsel sayısı proje öncesine göre %1,20 oranında artmış olduğu, ortalama parsel büyüklüğünü artmış ve şekli bozuk parsel sayısının azaldığı ve parsellerin tarımsal üretim için daha uygun şekillerde düzenlendiği belirlenmiştir. Oluşturulan bütün yeni parsellerin yol ve sulama ağından faydalanma oranı %100 olmuştur. Bunun yanı sıra, yeni oluşturulan yol ağıyla birlikte, işletmelere ait parsellerin tamamına yakını ile işletme merkezi arasındaki mesafe kısalmıştır. Sonuç olarak, arazi toplulaştırma çalışmalarının, kırsal alanı bir bütün olarak ele alan, çalışma ve yaşama ortamlarını çevresiyle uyumlu biçimde yeniden planlanmasını sağlayan ve kırsal alanın sürekli yaşanılabilir bir duruma getirilmesinde öncülük yapan bir çalışma biçiminde uygulanmasının çiftçilere sağladığı imkân ve faydalar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural fields in our country are non-operative), away from road network and it is difficult to put into practise an irrigation and drainage system because of their conditions. These conditions prevents establishments from practising an economical agriculture. It is highly difficult to drive a profit from the fields lost their integrity because of being divided into parcels. Being faraway from a system and availability makes it difficult for these lands to utilize services related to production, mechanization, labour cost, and on-farm development. It is an obligation to make a wide-ranging regulation on rural areas to solve these problems. In this study, land- consolidation project was carried out in Ekinyolu, Sarıçiçek, Yeniköy, Dik, Gözeler (and İncesu), Çeltiksuyu, Büyüktekören, Garip, Kumgeçit, Güveçli, Ormanardı, Çayağzı, Kılçadır, Gümüşlü and Erdemli villages of Bingöl. Then the conditions with regard to roads and parcels were evaluated compared to their conditions before the project. The changes in parcel numbers, parcel shape, average parcel size, the lengths and routes of cross-parcel roads were determined. The advantages about agricultural activities brought by these changes were tried to be presented. At the end of the study, a new ownership map of project area was composed. Total number of parcel increased 1.20 percent compared to its previous form. Average parcel size increased. The number of non-operative parcels were decreased and it was determined that these parcels were reorganized in a more suitable form for agricultural production. The utilization rate of new-shaped parcels for road and irrigation was 100%. Besides, by means of re- constructed road network, the distance between establishments and their parcels was decreased owing to this project. This land-consolidation practise handles rural areas as a whole, re-projects the production and living spaces, and initiates the sustainability in rural areas. Consequently, the opportunities and advantages those are provided by land-consolidation to the farmers have been taken up in details.