İşçi sağlığı ve güvenliği perspektifinden belediye katı atık işçilerinin mesleki tehlikelerinin değerlendirilmesi
Assessment of occupational jeopardies of municipal solid waste workers (MSWWS) from occupational health and safety perspective
- Tez No: 539424
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SİVRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Üretim ve kullanım faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan; insan ve çevre sağlığına zarar verecek şelilde veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi sakıncalı tüm maddelere atık denir. Atıkların birçok çeşidi mevcuttur ve her birinin toplama, taşıma ve bertaraf işlemleri mevzuatça belirlenmiştir. Evsel kökenli katı atıklar çöp olarak da adlandırılır. Ve bu çöp malzemesi Atık Yönetimi Yönetmeliğine göre; konutlardan atılan zararlı ve tehlikeli atık kavramlarına girmeyen park, bahçe ve piknik alanları gibi yerlerden gelen katı atıklar olarak belirlenmiştir. Ne yazık ki ülkemizde atık bilinci gelişmediği için çöpler evlerde ayrıştırılmadığı gibi, sağlık açısından tehlikeli olabilecek atıkların da evsel kökenli katı atıklar içerisinde yer aldığı görülmektedir. Temizlik sektöründe çalışan personeller iş sağlığı ve güvenliği anlamında birçok olumsuzlukla karşılaşmaktadır. Bu çalışmada amaç, belediye katı atık işçilerinin mesleki tehlikelerinin iş sağlığı ve güvenliği perspektifinden değerlendirilmesidir. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında karşılaşılan riskler, geçirdikleri iş kazalarına ait veriler, risk grupları ile karşılaştırılarak istatistiksel analizlerle yorumlanmıştır. Bu tez çalışması ile belediye katı atık işçileri için belirlenen risk gruplarında karşılaşılan ve yaşanan iş kazalarının önlenmesi ve/veya minimize edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Waste is emanation that composes as a result of manufacturing and atilization activities and something that when directly distributed can be harmful to human and environmental health. There are many kinds of waste and each of their accumalation, transportation and demolition processes are determined accordingly to regulations. Solid waste with domestic roots is called trash. And this trash material is determined according to Regulation on Waste Management. This determination involves trash thrown out from resiclences that do not qualify as hazardous or dangerous trash and trash that comes from gardens, parks and picnic areas. Unfortunetly because waste awareness is not cleveloped in our country trash isn't separated at our homes and waste that may be hazardous to our health is found amony solid waste with domestic roots. Personel that works in the cleaning industry comesacross many difficulties in occupational health and many difficulties in occupational health and safety. The aim of this study is to evaluate the occupational hazards of municipal solid waste workers from the perspective of occupational health and safety. The risks encountered in the scope of occupational health and safety and the data related to the occupational accidents are compared with the risk groups and interpreted with statistical analyzes. With this study, it is aimed to prevent and / or minimize the work accidents in the risk groups determined for municipal solid waste workers.