Kanser tedavisi sonrası takipteki evre 3 meme kanserli hastalarda meme cerrahisinin postür ve qt dispersiyonu üzerine olan etkisinin retrospektif gösterilmesi (venüs çalışması)
Retrospective analysis of the effect of breast surgery on body posture and qt dispersion in patients with early stage breast cancer after cancer treatment (venus study)
  1. Tez No: 539423
  2. Yazar: AHMET OZAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, meme cerrahisinin erken evre meme kanserli hastalarda vücut postüründe değişiklik yapıp yapmadığının belirlenmesidir. Çalışma için 2011 Temmuz -2018 Aralık tarihleri arasında hastanemiz Tıbbi Onkoloji kliniğinde takip edilen meme kanseri tanılı hastaların dosyalarında yer alan tıbbi bilgiler gözden geçirildi ve çalışmaya dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun olanlar çalışma grubu olarak belirlendi. Çalışma değişkenleri yaş, tümörün lokalize olduğu meme, tümörün memedeki lokalizasyonu, uygulanan meme cerrahisi ve aksiller girişim yöntemi, patolojik tümör çapı, aksiller lenf nodu metastazı varlığı, vücut kitle indeksi, kemik yoğunluğu, adjuvant tedaviler (kemoterapi, antiHer2neu tedavi, hormon tedavisi, radyoterapi), histolojik tip olarak belirlendi. Vücut postüründeki değişikliğin tespit edilebilmesi için anatomik olarak etkilenen primer bölge nedeni ile torasik kifoz açısı ve bunun ölçümünde Cobb yöntemi belirlendi. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether breast surgery changes in body posture in patients with early stage breast cancer. The medical information in the files of patients diagnosed with breast cancer who were followed in our hospital's Medical Oncology Clinic between July 2011 and December 20, 2011 was reviewed and the study group was determined according to the exclusion and exclusion criteria. Study variables include age, localization of the tumor, localization of the tumor in the breast, applied breast surgery, and axillary interference,pathological tumor size, axillary lymph node metastasis, body mass index, bone density, adjuvant therapies (chemotherapy, antiHer2neu therapy, hormone therapy, radiotherapy ), histological type. Thoracic kyphosis angle due to the anatomically affected primary region to detect changes in body posture and Cobb method was used to measure this. Data were analyzed by IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA).